К опривщица. Сърцето ни трепва, а в ума ни изникват къщите, цветовете, атмосферата. Едно място, което не спира да ни очарова и да ни потапя дълбоко в историята и вековното наследство на българския народ.
Обявен за единственият град-музей в България през 1952 година, Копривщица по-късно получава статута и на архитектурно-исторически резерват. Със своите над 400 архитектурни, етнографски и исторически паметници този статут е напълно заслужен. И днес градът привлича много български и чуждестранни туристи.
Ето какво да не пропускате, ако планирате своето посещение там:
Къща-музей "Любен Каравелов"
Специално внимание отделете на родния дом на Любен и Петко Каравелови. В големия сенчест двор са разположени три сгради - зимна и лятна къща и стопанска постройка. Зимната къща, построена през 1810 г., пази предмети, снимки и документи на писателя и революционера Любен Каравелов.
В стопанската сграда, построена през 1820 г., е изложена печатарската машина, на която са печатани първите революционни вестници "Свобода" и "Независимост", а след Освобождението - и първата българска конституция. През 1835 г. е построена и лятната къща, в която е живял Петко Каравелов.
Калъчевият мост
Мостът получава името си в чест на своя дарител Хаджи Найден Калъчев, с чиито средства е построен през 1813 г. Известен е обаче още като "Мостът на първата пушка", защото именно оттук тръгва искрата на Априлското въстание. На 20 април 1876 г. въстаникът Георги Тиханек убива заптието Кара Хюсеин, с чиято кръв Тодор Каблешков написва "Кървавото писмо".
Сто години след построяването си мостът е реставриран от правнука на създателя му. Приемственост и традиция, които срещаме на всеки ъгъл в Копривщица. До моста се издига паметникът "Първата пушка", създаден по проект на архитект Дудулов.
Къща-музей "Лютова къща"
В “Лютовата къща” се помещава днес етнографският музей на Копривщица. Музеят разполага с редица забележителни експонати - предмети за бита, облекла, интериорни мебели, докарани от далечна Виена, автентична цариградска печка, които и до днес пресъздават буржоазната атмосфера на възрожденска Копривщица. Може би най-интересният експонат обаче си остава ароматизаторът-фонтан за освежаване на въздуха, намиращ се в салона на втория етаж на къщата.
Къща-музей "Димчо Дебелянов"
Родната къща на Димчо Дебелянов днес е превърната в музей. Още прекрачвайки прага, в главите ни изникват легендарните редове "Да се завърнеш в бащината къща, когато вечерта смирено гасне...". Освен лични вещи на поета, в къщата могат да се видят и негови произведения.
Къща-музей "Ослекова къща"
Къщата-музей "Ослекова къща" е истинско бижу във възрожденската корона на Копривщица. Построена е за местния търговец Ненчо Ослеков, който взема активно участие в подготовката на Априлското въстание. Той допринася за ушиването на дрехите на въстаниците, като предоставя своята абаджийска работилница.
Къща-музей "Тодор Каблешков"
Родната къща на знаменития възрожденски деец Тодор Каблешков също е превърната в къща-музей. Освен че съхранява някои от личните вещи на революционера, къщата представлява и истински архитектурен паметник дело на известния копривщенски майстор Генчо Младенов. Особен интерес предизвиква просторният красиво остъклен салон разположен на втория етаж, големите издадени еркери, живописния кубиличен фронтон, заемащ място над остъклен затворен кьошк, изящно дърворезбованите тавани, долапи и врати.
Родната къща на Найден Геров
Именно в тази къща бащата на Найден Геров открива първото килийно училище. Самият Найден Геров открива впоследствие първото българско класно училище, списва статии, филологични изследвания, превежда песни и басни. Найден Геров е автор и на първата българска поема "Стоян и Рада" и на много патриотични стихове.
Църква "Успение Богородично"
Сегашната църква е построена на мястото на старата църква "Света Богородица", която е изгорена при кърджалийското нападение над Копривщица през 1810 г. От нея днес е запазено едно обковано в сребро ръкописно евангелие от 1644 г.
Поради ограниченията на османските власти, сегашната църква е вкопана в земята, а олтарната ѝ абсида е остатък от стария, опожарен храм. Стенописите в олтара са на самоковския живописец Спас Захариев.
Паметник костница на Априлци
Разположен в центъра на стария конак, който днес е площад “20-и април”, мавзолеят-костница е завършен през 1928 година и пази спомена за загиналите в Априлското въстание.
Да изброим всички забележителности ще отнеме много време. Докато се разхождате по малките живописни улички, ще откриете само за себе си още и още исторически места.
Близо до Копривщица също има на какво да се насладите
Екопътека Тракийски могили започва в края на града, след мандрата на дядо Либен, а краят ѝ е в Арнаут махала. Преходът отнема около час и половина и е приятен и лек.
Друга пътека, по която можете да се разходите е Пътеката на здравето. Дължината ѝ е 5 км, като започва от улица Доганска, през местността Войводовец и по обиколен маршрут слиза пак на същата улица.
В близост до Копривщица се намира и местността Сополивите камъни. През XVIII-XIX век се е налагало мъжете от града да ходят на гурбет до Цариград и Близкия изток. Пътят натам лъкатуши през местност с каменни морени. До това място семействата са изпращали бащи и братя на дългото и рисковано пътешествие. Раздялата била тежка и много сълзи години наред са се проливали там. Така каменните морени се сдобили с горчиво-ироничното си име — "Сополивите камъни".
Посетете Копривщица на най-добри цени с Grabo.bg
Още от #ПреОткрий България:
Любим черноморски град: Приказно красив и с истински дворец за разкош
Любима черноморска приказка: Позабравено очарование и романтика
Елена - възрожденска приказка за любов и революция
Велинград - спа перлата на Балканите
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!