Б разилски учени установиха, че октоподите, признати за най-умните безгръбначни, имат две фази на съня като хората, и дори може да сънуват, съобщава БТА.
Резултатите са ново доказателство, че октоподите имат сложна и силно развита невробиология, която обуславя също толкова сложния им поведенчески репертоар. Те дават информация за еволюцията на съня - тази толкова важна биологическа функция.
Как да заспиваме по-лесно и бързо
Известно беше, че октоподите спят и тогава сменят цвета си. В новото изследване учените са работили с вида Octopus insularis в лабораторни условия. Те установиха, че тези промени в цвета са свързани с две фази на съня - тих и активен сън.
През тихия сън октоподите са неподвижни, с бледа кожа, а зениците им са свити до резка. През активния сън те променят цвета си и движат двете си очи, като свиват също смукалото си и тялото си.
Какво означават повтарящите се кошмари
По време на съня им учените са наблюдавали повтарящ се цикъл. Тихият сън обикновено продължавал седем минути, а активният - по-малко от минута. Този цикъл изглежда аналогичен на фазите с бързо движение на очите и без бързо движение на очите при хората и други бозайници, птици, влечуги.
10 изненадващи факта за кошмарите
Сънищата са характерни за фазата с бързо движение на очите. Тогава и дишането става неритмично, пулсът се ускорява, а мускулите се парализират, за да не възпроизвеждат сънуваното. В другата фаза сънят е по-дълбок.
Резултатите от изследването показват, че октоподите може да сънуват, или да преживяват нещо подобно, посочва ръководителят на екипа, невробиологът Силвия Медейрос от Института по мозъка към федералния университет на Рио Гранде до Норте.
Активният сън на октоподите е много кратък - няколко секунди до минута. За сравнение средната продължителност на активния сън при хората е от 5 минути до час. За една нощ човек преминава обикновено през 3-5 фази на активен сън. Последната е най-дълга и в нея около половината от децата и малка част от възрастните често сънуват кошмари.
Това, което отличава активния сън, са интензивните сънища, съчетани с повишена мозъчна активност. Той е много важен, защото стимулира областите на мозъка, които помагат за ученето и е свързан с повишено производство на протеини. Бебетата могат да прекарат до 50% от спането в активен сън, в сравнение със само около 20% при възрастните хора.
Учените искат да разберат повече за произхода и еволюцията на съня. Тъй като последният общ предшественик на гръбначни и безгръбначни е живял преди повече от половин милиард години, изглежда невероятно начинът им на сън да е установен преди това. Последното може би означава, че еднакви модели на съня са се развили независимо при октоподите и хората. Това явление се нарича конвергентна еволюция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!