С ънуването е почти повсеместно човешко преживяване. Когато се унасяме всяка нощ, в съзнанието ни се появяват образи - понякога ярки и реалистични, друг път безсмислени или кошмарни. Някои сънища остават в паметта, за да бъдат споделени, да им се смеем или може би дори да ги намерим в Google, докато други бързо се забравят. Въпреки тяхната универсалност, все още има много въпроси без отговор, свързани със сънищата. Може би най-належащият от тях за всеки, който е имал особено интригуващ сън, е: "Какво означава това?" 

В наши дни знаем доста неща за това какво се случва в мозъка ни, докато спим - дори имаме представа как изглеждат сънищата при други видове - но защо сънуваме и какво биха могли да означават тези сънища, все още има много мистерии около тези въпроси. 

Виждали ли сте мъртъв човек жив в сънищата си? Ето какво означава това

С оглед на това решихме да се потопим в науката за декодиране на сънищата и да се запитаме: имат ли наистина смисъл нашите сънища?  

Какво представляват сънищата

"Сънищата са сетивни преживявания, които изпитваме, докато спим. Те могат да варират от впечатления от усещания или фини цветове до сложни разкази и съзнателно водени преживявания на ясни сънища, при които знаете, че сънувате, въпреки че физиологично спите", казва Дейвид Билингтън, психотерапевт и директор на Института за изследване на сънищата.   

В сънищата всичко е възможно, добавя Джоузеф де Конинк, професор по психология в Университета на Отава, който изучава сънищата от 50 години, което го кара да ги смята за "отворен сезон за ума".  

Все още научаваме какво се случва в мозъка ни, докато сънуваме, но имаме известна представа, обяснява Билингтън.  

"Можем да видим, че по време на сънуване в мозъка има почти толкова активност, колкото и по време на активен период. Зрителните, паметните и моторните области на мозъка са активни (въпреки че хормоните на съня блокират повечето хора да действат в сънищата си), но логическите области на кората на главния мозък са по-малко активни, което може да е една от причините за странността на много сънища", посочва експертът.   

Сънищата могат да се случат по всяко време, докато дремем, но най-ярките се случват на етап от съня, наричан REM, по време на който очите ни се движат бързо. Смята се, че всяка нощ прекарваме около два часа в сънища, въпреки че се спори по този въпрос. 

"Досега няма научно доказателство, че сънищата изпълняват биологична функция", казва Конинк. 

Предполага се, че сънищата могат да ни помогнат да преработим емоциите и спомените си и да ни помогнат при решаването на проблеми в реалния живот. Според други теории сънищата могат да бъдат от полза за възприемането на реалността, а психологът Зигмунд Фройд смята, че служат за защита на съня от смущения или представляват изпълнение на нереализирани желания. Франсис Крик, който се занимава с теория на сънищата след работата си по определяне на структурата на ДНК, предлага обяснение, наречено "обратно учене", според което "сънуваме, за да забравим". 

Дори и с тези многобройни теории, някои от които са по-подходящи от други, въпросът защо сънуваме все още няма категоричен отговор. 

Имат ли сънищата смисъл? 

Ако сте смятали, че въпросът защо сънуваме е объркан, то въпросът за значението на сънищата е още по-объркан, тъй като до голяма степен зависи от това кого питате. Ако случайно имате способността да пътувате във времето и попитате древните гърци или римляни, те вероятно ще ви кажат, че да, сънищата имат значение. Според тях те действат като знамения или предсказания за бъдещи събития. Фройд, както споменахме по-горе, би казал, че те представляват потиснати, често сексуални, желания. Междувременно Карл Юнг, основател на аналитичната психология, би отбелязал, че "сънищата са послания, изпратени от несъзнаваното" и като такива могат да ни помогнат да разберем вътрешната си психика.  

Но какво казват по този въпрос съвременните психолози и психотерапевти? Имат ли сънищата наистина значение?  

"Смисълът" е хлъзгав термин в контекста на медицината. Няма научен консенсус за това какво означават конкретните сънища, но това не означава, че те не са полезни", казва Билингтън.  

"В много широк смисъл може да се каже, че сънуването на конкретни неща означава, че тези неща са свързани с вашите занимания в будно състояние - било то съзнателно, полусъзнателно или несъзнателно. Но значението на конкретен сън или образ за конкретен човек е силно субективно, както е силно субективно и това, което правим от преживяванията в будно състояние: моментът на конфликт с непознат може да е силно разрушителен за библиотекар, но е просто част от ежедневието на портиер в нощен клуб ", добавя Билингтън. 

Джоузеф де Конинк се съгласява: "Да сънувате влак не винаги означава смърт, но ще има различно значение в зависимост от това дали пътувате често с влак, дали сте машинист, дали се страхувате от влакове или никога не сте се возили в такъв. С други думи, значението зависи от опита на сънуващия в будно състояние." 

Сънищата могат да бъдат много полезен източник на самопознание, смята Конинк, и могат да се използват по различни начини в психотерапията. 

Какво можем да научим от сънищата си? 

Може би няма да успеем да докажем, че сънуването на паяци означава всеобщ страх от неизвестното, както може да ви накара да вярвате Google, но все пак има много неща, които ние и професионалните психотерапевти, можем да научим от тях. 

"Нашите сънища са част от цялостното ни съзнание, но те се случват в отсъствието на външна стимулация, така че в известен смисъл са по-ясна картина на нашата "вътрешна" психологическа същност. Както споменахме, сънищата често отразяват будния ни живот, макар че не са реплика на будния, а само подобни на него. Следователно те биха могли да разкрият неща, върху които съзнанието ни е размишлявало", казва Билингтън. 

"Сънищата са склонни да отразяват текущите ви притеснения и да ги засилват. И именно това е интересно за психотерапията", казва Конинк.  

Това е в съответствие с теорията за непрекъснатостта на сънищата, обяснява Билингтън.

"Свързани теории са Теорията за симулиране на заплаха и Теорията за симулиране на социална заплаха, които поставят еволюционна употреба на сънищата: че те ни позволяват да репетираме реакции на застрашаващи ситуации (независимо дали са физически или социални), без реално да се излагаме на риск." В този смисъл те могат да ни помогнат да се адаптираме.  

"Възможно е да има предимство за оцеляването, когато можем да "изпробваме" реакциите си в ситуации, преди те да се случат", продължава Билингтън. 

Сънищата, или по-точно кошмарите, могат да бъдат свързани с травми, с които се сблъскваме в реалния живот, и "могат да бъдат симптоми на по-широки разстройства. Повтарящите се спомени, водещи до нарушен сън и физиологични симптоми на стрес (повишен сърдечен ритъм и нива на кортизол), са признак за неразрешена травма", казва Билингтън. 

Билингтън допълва, че случайните кошмари могат да бъдат нормални, но когато са "чести и разрушителни, могат да бъдат признаци на други психологически смущения, включително кошмарно разстройство”. 

Според Конинк постоянните кошмари могат да бъдат признак на други състояния, като посттравматично стресово разстройство или шизофрения. Те могат да бъдат и рисков фактор за самоубийство.   

Възможно е също така потиснати мисли и чувства, които може да не осъзнаваме, да се върнат при нас в сънищата ни. "Ето защо може да е полезно да прекараме малко време в размисъл върху това, което се появява в сънищата ни", препоръчва Билингтън, независимо дали индивидуално, с някой близък или, в идеалния случай, с терапевт. 

Не само ние можем да се учим от сънищата си. Когато ги споделяме с другите, ние им казваме неща за себе си, които дори ние не осъзнаваме, "защото нашата уязвимост се споделя чрез метафора и символ, а не директно. По този начин сънищата са може би алегорични приказки или митове за нас самите", обяснява Билингтън.  

Като се има предвид всичко това, може би всички бихме могли да обърнем малко повече внимание на нощните си представи, но най-добре не се впускайте в разгадаването им, особено ако не можете да си ги спомните, подчертава Конинк. 

Няколко съвета за по-добър сън
Син пита баща си: - Тате, какво е това идеална съпруга? Бащата се замисля и отговаря: - Това е жена, която вярва, че мъжът и…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Прокуратурата проверява случая с родилката, загубила бебето си при раждане в Ямбол

Прокуратурата проверява случая с родилката, загубила бебето си при раждане в Ямбол

България Преди 1 минута

Ще бъдат взети обяснения от близките на родилката

Монтират разделителни колчета на опасен път в Ловешко

Монтират разделителни колчета на опасен път в Ловешко

България Преди 10 минути

В село Български извор поставиха и нова пътна маркировка

Личният картон става електронен

Личният картон става електронен

България Преди 28 минути

Министерство на здравеопазването подготвя промяна

Отпада контактната бележка при отсъствие на детето от ясла

Отпада контактната бележка при отсъствие на детето от ясла

България Преди 34 минути

Ще връщат деца със симптоми за заболяване още на вратата

Край на надеждата: Издирването в Доминикана приключи при 184 загинали

Край на надеждата: Издирването в Доминикана приключи при 184 загинали

Свят Преди 34 минути

Късно в сряда спасителните служби съобщиха за още 60 смъртни случая като общият брой на потвърдените жертви достигна 184

Ксения Карелина

Тръм освободи от затвора в Русия балерина, осъдена за дарение

Свят Преди 45 минути

Ксения Карелина, тогава на 33 години, беше осъдена през август. Тя беше осъдена за държавна измяна, след като направила дарение от малко над 50 долара на базирана в САЩ благотворителна организация в подкрепа на Украйна

<p>&quot;Знам защо не ме&nbsp;искаха&nbsp;&ndash; защото съм грозна&quot;</p>

Ейми Лу Ууд: "HBO не ме е искало. И знам защо не ме е искало – защото съм грозна"

Любопитно Преди 46 минути

Звездата от "Белият лотус" сподели за притесненията си за външния вид

<p>ЕС предвижда&nbsp;40 млрд. евро за възстановяването на Украйна</p>

ЕС предвижда инвестиции от 40 млрд. евро за възстановяването на Украйна през следващите три години

Свят Преди 57 минути

Това съобщи еврокомисарят по разширяването Марта Кос на среща в Брюксел

Радев: Прехвърлянето на собствените грехове върху другите е запазена марка на г-н Борисов

Радев: Прехвърлянето на собствените грехове върху другите е запазена марка на г-н Борисов

България Преди 1 час

Лицемерие е да критикуваш договора с "Боташ", а само година по-рано да си казал, че той е "печатница за пари" за България", заяви президентът

Крал Чарлз III и кралица Камила се срещат с папа Франциск по време на третия ден от държавното им посещение в Република Италия на 09 април 2025 г. във Ватикана

Чарлз и Камила в Италия: папа Франциск и малко романтика

Любопитно Преди 1 час

Въпреки крехкото здраве на папа Франциск, той е приел кралската двойка

<p>Съпругата на басиста на Weezer е простреляна и арестувана&nbsp;</p>

Съпругата на басиста на Weezer е простреляна и арестувана по подозрение в опит за убийство

Свят Преди 1 час

Според властите Джилиан Лорън е насочила пистолет срещу тях

Борисов: ПП-ДБ "ще подплашат Брюксел", поставят под риск доклада за еврозоната

Борисов: ПП-ДБ "ще подплашат Брюксел", поставят под риск доклада за еврозоната

България Преди 1 час

Лидерът на ГЕРБ заяви, че вот на недоверие към правителството на тема корупция "ще бъде една говорилня"

Американските „реципрочни мита“ в крайна сметка ще имат обратен ефект

Американските „реципрочни мита“ в крайна сметка ще имат обратен ефект

България Преди 1 час

Търговските и митническите войни нямат победители

Защо ПП-ДБ не подкрепя втория вот на недоверие към кабинета "Желязков"

Защо ПП-ДБ не подкрепя втория вот на недоверие към кабинета "Желязков"

България Преди 1 час

Според Николай Денков причини за вотове на недоверие ще има всяка седмица

Русия и САЩ преговарят в Истанбул

Русия и САЩ преговарят в Истанбул

Свят Преди 1 час

Двете страни ще обсъдят възобновяването на някои дейности на посолствата си и нормализиране на работата на дипломатическите си мисии

<p>Сърбия експулсира чужденци без обяснение</p>

"Заплаха за сигурността": защо Сърбия експулсира чужденци?

Свят Преди 2 часа

Хърватка, живяла 12 години в Белград, обявена за „риск за сигурността“ - заради пост в социалните мрежи