О бикновено изглеждаме спокойни и несъзнателни. Но какво наистина се случва, докато спим? Прекарваме почти една трета от живота си - приблизително 25 години - в състояние на сън, но не помним почти нищо от него.
Спете по-добре, живейте по-дълго: 12 съвета за хубав сън
Когато легнете на възглавницата, тялото ви не се изключва. То започва сложен цикъл, който е жизненоважен за нашето здраве и благополучие.
Прочетете, за да научите повече интересни факти за съня, без който никой от нас не може.
Необходимостта от сън
Изследователят на съня Уилям Демент заявява, че националният дълг на съня е по-голяма заплаха за Съединените щати от националния паричен дълг. Повечето хора не получават достатъчно време за сън. В проучване от 2009 г. 20 % от американците съобщават, че спят по-малко от 6 часа на нощ. Защо имаме нужда от сън? Отговорът изглежда очевиден. Без него ние се превръщаме в ходещи зомбита, движени през деня само от кофеина и уморената решителност. Въпреки че няма категорични отговори относно точната му цел, смята се, че сънят помага за възстановяване на телесните тъкани и подпомага процеса на растеж.
Циркаден ритъм
Събота сутрин е - вашият ден за сън. За ваше безпокойство се събуждате в точно в момента, в който алармата ви обикновено звъни, и имате проблеми със заспиването. Това се случва, защото тялото ви действа в съответствие с биологичния си часовник или циркадния ритъм (от латинското circa, „около“ и dies, „ден“). Област от мозъка ви, наречена хипоталамус, регулира вашите модели на сън и будност, като ги съпоставя с 24-часовия цикъл на деня и нощта. Човек обикновено спи 8 часа в рамките на този период и е буден 16. Бъдете внимателни – стоенето до необичайно късно или твърде дългата дрямка може да наруши ритъма ви и да наложи период на пренастройка.
Цикълът на съня
Процесът на сън протича в пет различни етапа, които се повтарят на всеки 90 минути. Когато за първи път легнете да си починете, скоростта на дишането ви се забавя, докато преминавате от съзнание към лек сън, известен като етап 1. След около две минути се отпускате още повече, навлизайки в етап 2 на съня. Температурата на тялото ви спада и дишането става редовно по време на този 20-минутен етап. Етапи 3 и 4 – където може да се появи сомнамбулизъм и говорене – са дълбоки, възстановителни форми на сън, характеризиращи се с големи, бавни мозъчни вълни. Заедно те продължават около 30 минути. Преди да влезете в етап 5 – интригуващ етап, известен като бързо движение на очите – вие преминавате обратно през етапи 3 и 2. Повечето хора повтарят този цикъл няколко пъти преди сутринта.
REM сън
REM сънят е етапът, в който се появяват сънищата. Характеризира се с ускорен пулс, учестено и неравномерно дишане и периоди, в които очите се движат напред-назад. Приблизително 25 % от нощта се прекарва в REM сън и хората ще си спомнят голяма част от своя сън, ако бъдат събудени по време на REM период. Средностатистическият човек прекарва близо 600 часа в сънища всяка година по време на REM сън.
REM отскок
Въпреки че точната функция на REM съня се обсъжда ожесточено, фактът, че се нуждаем от него, не е спорен. Ако често се прекъсва сънят ни или се лишаваме от него, телата ни ще компенсират, като естествено преминават по-бързо през не-REM етапите на съня (етапи 1, 2, 3 и 4) в REM сън, феномен, известен като REM отскок. Хората не са единствените, които се нуждаят от REM сън, тъй като REM отскок е наблюдаван и при редица други животни.
Функцията на сънищата
Редица теории се стремят да обяснят функцията на сънищата. Психологът Зигмунд Фройд - чиито теории се въртят около концепцията за "несъзнателния ум" - вярвал, че сънищата са начин човек да се освободи безвредно от потиснати мисли и желания. Една по-нова теория предполага, че сънищата ни позволяват да консолидираме и подреждаме спомените си, а друга предполага, че сънищата служат на физиологичната цел за запазване и поддържане на невронните пътища. Въпреки тези идеи, други експерти твърдят, че сънищата не са нищо друго освен случайни безсмислени изблици на мозъчна активност.
Съдържание на сънищата
Случвало ли се е приятел да се доближи до вас развълнуван и да ви каже: „Никога няма да повярваш какво сънувах снощи!“ Ако е така, вероятно са последвали ярки истории за сънищата, която ви е разсмяла или озадачила. Може би вие сами сте имали такъв сън. Въпреки че се случват фантастични сънища - както и случайни кошмари - по-голямата част от сънищата всъщност са съвсем обикновени. Склонни сме да преживяваме отново типични ежедневни събития в сънищата си и понякога фактори в средата ни са включени в нашите сънища, като конкретен аромат или...будилникът.
Безсъние: често срещано нарушение на съня
Най-често съобщаваното нарушение на съня е безсънието, изпитвано от приблизително 10 до 15 % от възрастните. Страдащите от безсъние съобщават за трудности при заспиване или поддържане на съня. Някои прибягват до хапчета за сън или алкохол, но са установени редица естествени алтернативи за подпомагане на безсънието. Експертите препоръчват редовни упражнения, последователен график за сън и релаксираща рутина преди лягане за тези, които се борят с безсъние.
Хипнични трептения
Понякога се случва нещо странно между фазите 1 и 2 на съня. Може би сте изпитвали този феномен: точно когато започнете да се унасяте, тялото ви неволно потрепва, често в отговор на внезапно усещане за падане. Такива сътресения са известни като хипнични трептения или начало на сън. Експертите настояват, че те са напълно нормални, но причината за тях е неясна. Някои теоретизират, че докато мускулите се отпускат, мозъкът погрешно регистрира, че тялото пада и се разтърсва, за да се „хване“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!