С ъбитието „Разговор с тайконавти“ е посветено на космическите изследвания и се провежда по повод 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между България и Китай.
Българският президент Румен Радев удостои събитието с поздравителен адрес. Радев заяви, че днешният свят поставя пред нас множество предизвикателства, но също така открива нови хоризонти за сътрудничество.
Тайконавтите от екипажа на Шенджоу-19 изпратиха видео поздравление. Цай Сюджъ, Сун Линдун и Уан Хаодзъ в момента изпълняват мисия на Китайската космическа станция. Те направиха обзор на постиженията на България в областта на космическите изследвания. Тайконавтите изразиха надежда младите българи да продължат традиционното приятелство между двете страни и да наследят славата на българските научни изследвания.
След това те дадоха искрени и сериозни отговори на въпроси, зададени от българските младежи, относно работата и живота на космическата станция. Присъстващите изразиха силно възхищение, смееха се и ръкопляскаха бурно. Атмосферата в залата бе оживена, но и изпълнена с достойнство и чест.
Президентът Радев заяви в поздравителния адрес, че 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между България и Китай ще бъде възможност за двете страни да задълбочат сътрудничеството в ключови области като културния обмен, космически изследвания и високите технологии. Изследванията в областта на космоса и високите технологии предлагат нови възможности за сътрудничество между двете страни. България и Китай имат потенциал да създадат иновационни партньорства, което ще ускори технологичния напредък и ще предостави по-голяма сцена за реализиране на таланта на младите хора.
Радев пожела на китайските космонавти крепко здраве, успешни мисии и покоряване на нови хоризонти, а на българските младежи любопитство, родолюбие и смелост да преследват мечтите си, за да създадат още по-светло бъдеще за родината си.
На събитието присъства посланикът на Китай в България Н. Пр. Дай Цинли, зам.-председатели на 50-то НС – Росица Кирова и проф. Андрей Чорбанов, зам.-министърът на образованието и науката акад. Николай Витанов, както и научни кадри, студенти, ученици и приятели от различни сфери и региони на България.
Посланикът на България в Китай Н. Пр. Дай Цинли заяви, че изследването на Вселената е обща мечта и кауза на човечеството. Той представи съвместното международно сътрудничество на Китай в областта на космическата дейност и заяви, че Китай е готов да продължи да насърчава и реализира открити, справедливи, безпристрастни и недискриминационни международни принципи за сътрудничество в сферата на науката и технологиите. Китайската космическа станция е отворена за България и всички останали държави-членки на ООН, като желае да установи по-близко сътрудничество със страните по света.
Според зам.-министъра на образованието и науката космонавтите са символ на величието на човешкия дух, безкрайната жажда за знания и борбата за общото благополучие на човечеството. Акад. Николай Витанов каза, че България има дълга история в изследванията в областта на авиацията и космонавтиката и очаква с нетърпение предоставянето на повече възможности за научните изследователи в областта на космическата астрономия
Министърът на иновациите и растежа доц. Росен Карадимов, директорът на БАН акад. Юлиан Ревалски и първият български космонавт генерал-лейтенант Георги Иванов изпратиха поздравителни писма, в които се казва, че високо оценяват традиционното приятелство между България и Китай през последните 75 години и забележителния напредък на Китай в областта на космическите изследвания. Те изразиха увереност, че събитието ще насърчи българския народ да разбере по-задълбочено и да участва в изследването на Космоса.