К огато избухва Първата световна война, британската армия е изправена пред сериозно предизвикателство - малката ѝ професионална армия е недостатъчна за глобален конфликт. За да спечелят войната, те нямаха друга алтернатива освен да мобилизират живата сила в максимална степен.
По-късно генерал сър Хенри Роулинсън (1864 - 1925 г.) изказва предположението, че мъжете биха били по-склонни да се запишат в армията, ако разберат, че ще служат заедно с приятелите си. Това довежда до създаването на концепцията за "батальоните на приятелите", в които групи мъже от един и същи град се присъединяват заедно, за да служат заедно със свои връстници. Лондонските брокери на ценни книжа са сред първите, които сформират батальон от свои колеги, в резултат на което на 21 август 1914 г. е сформиран "Батальон на брокерите на ценни книжа" от Лондонското сити.
Този патриотичен плам довежда до това, че хиляди мъже се записват като доброволци за служба в тези нови армии и се осъзнава, че местните връзки на принадлежност могат да бъдат използвани за национални цели.
Впоследствие батальони "Палс" са създадени в различни градове, сред които Манчестър, Лийдс, Нюкасъл, Хъл, Глазгоу, Единбург, Бирмингам, Бристол, Кеймбридж и Кардиф. Макар че първите батальони на "Палс" започват да пристигат на Западния фронт от средата на 1915 г., много от тях участват в първите си големи действия едва през първия ден на битката при Сома на 1 юли 1916 г. Много от тези батальони претърпяват тежки загуби, които оказват значително влияние върху техните общности. През 1916 г. е въведена военна повинност и сплотеният характер на батальоните "Палс" никога не се възстановява.
Батальоните "Палс" далеч не са били нова идея. Хиляди години преди това, през IV в. пр. н. е., македонският цар Филип II издигнал трибагреник в Хаеронея в чест на храбростта на един завладян от него батальон, чиито войници имали по-силни и страстни връзки помежду си. Този паметник е посветен на свещената група от Тебес, като отбелязва общия гроб, в който са били погребани. Свещеният отряд на Тива е бил елитна сила на тевската армия, състояща се от 150 двойки мъже любовници, и е изиграл решаваща роля за прекратяване на спартанското господство.
Изглежда, че преди формирането на Свещената група в Тебес е имало някакъв отряд от елитни воини, наброяващ 300 души, за които споменават гръцките историци Херодот (ок. 484-425/413 г. пр. Хр.) и Тукидид (ок. 460/455-399/398 г. пр. н. е.), но прочутата група е сформирана след 379 г. пр. н. е., когато Пелопид и други продемократични тевски изгнаници в Атина свалят спартанската олигархия, която е поела контрола над цитаделата на Тебес през 382 г. пр. н. е. След като спартанците са прогонени от Тива, Горгидас организира (или реформира) Свещената дружина.
Учените продължават да спорят дали отрядът е създаден в отговор на прочутия пасаж на Платон за армия от двойки влюбени в диалога му "Симпозиум". Произведението на Платон обикновено се датира около 385 г. пр.н.е. и ако тази дата е вярна, то може би е повлияло на Горгидас. В "Симпозиум" героят Федър твърди, че отряд от влюбени мъже може да завладее света:
https://t.co/cyKogq2Tbu Fierce Warriors, Lovers in Arms: The Sacred Band Of Thebes https://t.co/qe9YkNmqi8 pic.twitter.com/YePyhuE8KQ
— Billy Carson II (@4biddnKnowledge) March 20, 2023
Многобройни са свидетелствата, които признават, че Ерос е най-възрастният от боговете. И не само че е най-възрастният, но е и източникът на най-големите ползи за нас. принципът, който би трябвало да е водещ за хората, които искат да живеят благородно по принцип, казвам, нито роднинството, нито честта, нито богатството, нито който и да е друг мотив е в състояние да насади така добре, както любовта. Ако можеше да се направи така, че държавата или армията да се състои от влюбени и техните любовници, те щяха да бъдат най-добрите управници на собствения си град, да се въздържат от всякакво безчестие и да си подражават в честта; а когато се бият един срещу друг, макар и само една шепа, щяха да победят света. Защото кой влюбен не би избрал по-скоро да бъде видян от цялото човечество, отколкото от любимата си, било когато изоставя поста си, било когато захвърля оръжието си. Той би бил готов да умре, вместо да понесе това. Или кой би изоставил любимия си или би го подвел в час на опасност?
Драматичният пасаж на "Симпозиум", където се развива действието, е 416 г. пр. Ако армията на влюбените е съществувала преди Свещената дружина, тогава Платон може би се е позовавал на тях, но не изглежда по-ранната единица, за която говорят Херодот и други, да отговаря на предположението на Федър, тъй като не се споменава тази група да е била от еднополови войни. Учените също така продължават да спорят каква роля, ако изобщо има такава, е имал Симпозиумът на Ксенофонт за създаването на Свещената дружина, но обикновено се приема, че датата на съставяне на това произведение е около 360 г. пр. н. е., след като дружината вече се е отличила при Леуктра.
Видът еднополова връзка, за който говорят и Платон, и Кромптън, е гръцкият модел на мъжка любов, при който любовникът (ераст) се грижи за растежа и отглеждането на любимия (еромен), по-млад мъж. Този модел е смятан за важен аспект на агоге, спартанската образователна програма, която създава великите им воини, и както отбелязва Кромптън, стойността му за морала е призната и от други гръцки градове-държави. Именно на него се е основавала тази армия, която е останала в историята като "войската на влюбените".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!