С ветът е изправен пред "антибиотичен апокалипсис" заради устойчивостта на бактериите, предупреди бившият британски главен лекар д-р Сали Дейвис, цитирана от Eurekalert.
Антимикробната или антибиотична резистентност може да се окаже "камбанния звън, известяващ смъртта на съвременната медицина" и да доведе до "антибиотичен апокалипсис", обяви тя преди началото на Европейския конгрес по клинична микробиология и инфекциозни болести, пише БТА. Форумът започва днес и ще продължи до понеделник.
Antimicrobial resistance happens when drugs such as antibiotics or antivirals become less effective at treating infections.
— Department of Health and Social Care (@DHSCgovuk) June 2, 2021
We asked UK AMR envoy Professor Dame Sally Davies to explain more in 60 seconds 👇@UKAMREnvoy pic.twitter.com/iXWFqXaPA8
Сали Дейвис е специален пратеник на Великобритания по въпросите на антимикробната устойчивост.
Според нея минимален напредък е постигнат за ограничаване на устойчивостта на бактериите към антибиотиците. Това крие много сериозни опасности.
Британската експертка предупреди, че пазарът на антибиотици е в много тежко положение.
"Печалбите, които носят лекарствата за рак, възлизат на 8 милиарда щатски долара, а загубите от антимикробните препарати са за 100 милиона щатски долара. Това означава, че шкафовете ни с лекарства стават все по-празни - заради фалити, а не заради липса на научен потенциал", каза тя.
Сали Дейвис настоява правителствата "да действат сега". "За мнозина вече е прекалено късно - те са починали".
Страните от Г-7 обявиха миналия месец, че ще увеличат бюджетите за изследвания на антибиотиците, а Великобритания и САЩ отпускат субсидии за разработка на нови лекарства.
От американските Центрове за контрол и превенция на заболяванията смятат, че "инфекциите, предизвикани от устойчиви на антибиотици бактерии, са сложни, и понякога е невъзможно да се лекуват".
Бактериите могат естествено да развият устойчивост с течение на времето, но този проблем е "ускорен" от "злоупотребата с антибиотици при хора и животни", смятат от Световната здравна организация.
Учени: Това е една от най-големите заплахи за човечеството
Пулмолог: Антибиотикът не бива да е първият избор при COVID-19
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!