П отапянето в кристално чисти сини води може да остане в миналото, показват нови изследвания. Проучвайки промените в цвета на повърхността на Световния океан с помощта на сателити в продължение на повече от 20 години, изследователите са открили, че сега 56% от него е зелен, а не син. Това представлява регион, който е по-голям от общата площ на сушата на Земята. Вероятно за това са виновни предизвиканите от човека климатични промени.
Our oceans are changing from blue to green driven by #ClimateChange
— Ian Hall (@IanHall_CU) July 12, 2023
As ocean colour is an accurate reflection of the organisms and suspended material in its waters = a widespread ecosystem shifthttps://t.co/AdgSRdU3xn pic.twitter.com/ti6l3LgTJT
Наблюдаваната промяна в цвета е особено преобладаваща в тропическите океани в близост до екватора. Това навежда на мисълта, че нещо се е променило в екосистемите под водата, тъй като цветът на океана е отражение на флората и фауната във водите. Дори и в по-ниските географски ширини повърхността на океана е станала по-зелена през последните 20 години. Макар че екипът не може да бъде 100% сигурен за причината за тази цветова промяна, той смята, че до голяма степен зад нея стоят предизвиканите от човека промени в климата.
"Извършвам симулации, които от години ми подсказват, че тези промени в цвета на Световния океан ще се случат. Да видим как това се случва наистина, не е изненадващо, а плашещо. И тези промени съответстват на предизвиканите от човека промени в климата", казва в изявление съавторът на изследването Стефани Дуткевич, старши научен сътрудник в катедрата по науки за Земята, атмосферата и планетите и в Центъра за наука за глобалните промени на Масачузетския технологичен институт.
Гравитационната дупка в Индийския океан: Учените разкриха произхода ѝ
Изследователите анализирли цвета на Световния океан с помощта на спектрорадиометъра за изображения с умерена разделителна способност (MODIS) на борда на спътника Aqua. MODIS може да извършва измервания в седем видими дължини на вълната, включително две дължини на вълната, свързани с измерването на хлорофила.
Хлорофилът е естественото съединение, присъстващо в зелените растения и водорасли, което им придава зелен цвят, присъства и във фотосинтезиращия фитопланктон, изключително важна част от океанската екосистема, както по отношение на хранителната верига, така и по отношение на поглъщането на въглеродния диоксид.
Скрити съкровища: Какво се крие под полярния лед
Проследявайки промените в хлорофила, екипът може да оцени как се променя цветът на Световния океан с течение на времето. Изследователите разгледали както годишните промени, така и цялостната картина за периода от 2002 до 2022 г. Това помогнало да се установи какво е естествено възникналото вариране в цвета на Световния океан и какво може да се счита за надхвърлящо нормалното.
След това резултатите са сравнени с два модела, създадени на базата на предишна работа. И двата модела прогнозирали промени в цвета на Световния океан - единият без наличието на парникови газове, а другият - с тях. Моделът с парниковите газове прогнозирал, че за период от 20 години над 50% от Световния океан ще промени цвета си, което почти напълно съответства на това, което открило по-новото изследване.
Тайните на морското дъно: Нещо невероятно се случва на всеки 36 млн. години
"Цветът на океаните се е променил и не можем да кажем как, но можем да кажем, че промените в цвета отразяват промени в планктонните съобщества, които ще повлияят на всичко, което се храни с планктон. Ще се промени и количеството на въглерода, който Световният океан ще поеме, тъй като различните видове планктон имат различни способности за това. Така че се надяваме хората да вземат това насериозно. Не само моделите предсказват, че тези промени ще се случат. Сега можем да видим как се случват и океанът се променя", казва Дуткевич.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!