К огато се засекат два празника на „Западния свят” и нашенските традиции, то непременно възниква спора: Кой празник трябва да празнуваме?
Въпрос на личен избор е кой празник да отбелязвате, но въпреки това винаги се намират ревностни защитници на родните традиции, които ще се опитат да ви убедят да отбелязвате само родните традиции.
Представете си защитник на родното да се влюби, а неговото „мило” да е най-големият почитател на романтичните обяснения в любов за „Свети Валентин”. В такъв случай ситуациите са две: край на връзката (в най-лошия случай) или пренастройване на приоритетите.
Тогава разбирате толкова много за празника, че от върл противник се превръщате в един от най-големите му почитатели.
Но какво всъщност отбелязват Трифон Зарезан и Свети Валентин и откъде тръгва тяхната история?
Трифон Зарезан е нашенски празник, който се отбелязва традиционно на 14 февруари, в чест на светеца Трифон.
Датата се чества от лозари, кръчмари, соколари и градинари, като няма общо с православния празник Трифоновден.
Празникът е с много противоречив характер и е част от обичаите по „зарязването” на лозите.
Тази традиция идва от свързването на Свети Трифон с Дева Мария. Според легендата в един от дните, в началото на февруари, докато Трифон подрязвал лозите му се явила Богородица, с бебе на ръце, а той ѝ се присмял.
Тя не отвърнала и си отишла. По път се отбила до жена му, като ѝ казала, че Трифон си е отрязал носа, докато подрязва лозите.
Жената веднага изтичала, за да разкаже на мъжа си. Той ѝ се присмял, като казал, че няма как да стане това, защото не е пиян.
Понечил да покаже, замахнал с косера и отрязал част от носа си.
Така се ражда празника за лозарите и винарите, както и на Св. Мъченик Трифон – на 14 февруари.
След преминаването към григорианския календар, празника се измества на 1 февруари, а 14 отбелязва "зарезан".
Трифон Зарезан е обвързван с много обичаи, някои от които са запазени и до днес.
На 14 февруари традицията повелявала стопанката на къщата да стане рано сутринта и да опече обреден хляб, украсен с лозово листо.
Освен него, задължително се приготвяла и кокошка, пълнена с ориз или булгур.
Жената поставяла всичко това, заедно с бъклица с вино, в нова вълнена торба, с която изпращала мъжа си на лозята.
Там мъжът се прекръствал и с косера отрязвал три пръчки от три различни корена на лозето.
От пръчките правел венец, който слагал на калпака си, а корените на лозето поливал с донесеното от вкъщи вино, светена вода. После го посипвал с пепел, запазена от Бъдни.
Свети Валентин е един от старите римокатолически празници, който почита светецът Валентин, а в наши дни любовта.
Празникът е познат още от 3 век сл. Хр., като през годините се трансформира.
Около 14 век в Англия започва отбелязването на празника като Ден на влюбените. Тогава се заражда традиция, според която всички влюбени си разменят тайни любовни послания, които по-късно са наречени „валентинки”.
В наши дни празника се свързва с излишно разхищение на средства и множество романтични подаръци и почивки.
Светецът обаче не е фигура в католическия, а в православния календар, според който честваме неговата памет на 6 юли
В историята на католическата вяра има 3 души с името Валентин: римски свещеник – понесъл мъченичество през втората половина на 3 век; епископът на Интермамна (днешен Терни) – също понесъл мъченичество през втората половина на 3 век и мъченик в Африка, за когото не се знае почти нищо друго.
Всички те са записани под една и съща дата – 14 февруари, но без да са свързани с любовта.
Но как тогава празника се пренася в наши дни?
Според непотвърдени твърдения, Свети Валентин или т.нар. Ден на влюбените е продължение на римският празник на любовта – луперкалии.
Според древноримски документи луперкалии се е празнувал на 15 февруари, което от своя страна е предпоставка за преместването му в наши дни на 14 февруари.
В Средновековни Англия и Франция хората отбелязвали Празника на любовта на 14 февруари - защото смятали, че тогава птиците се оплождат.
Хората вярвали, че на тази дата е възможно сродните души да се открият един друг. Затова всички влюбени изпращали малки послания към любимия човек, за да засвидетелстват любовта си.
Който и празник да изберете, то непременно изпийте 1 чаша вино с любим човек, изпратете любовно послание към човека, когото обичате и кажете „Обичам те” на най-важните за вас хора.
А ако решите да спазите традициите, не забравяйте да се усмихвате – напук на лошото време и да запечатате всеки един спомен със снимка.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!