Д ом за възрастни в Дрезден, Германия, връща хората назад във времето.
Кафяви и жълти орнаменти очертават стените, а из стаите се носи миризма на перилни препарати, които вече не се продават по магазините.
Над 46 милиона души по света живеят с деменция
Жълти списания, които не са докосвани от десетилетия, си намират нов дом заедно с пластмасови солнички, с каквито в повечето домакинства в Източна Германия са разполагали.
Надпис „Интершоп“ стои над редици от проходилки и други предмети от миналото като постянно напомняне за вече отминалата социалистическа ера.
Във видеото горе разберете защо учените смятат, че Алцхаймерът е заложен в човешката еволюция
В резиденция за възрастни в Дрезден обзавеждат стаи на спомените,
които пресъздават атмосферата на Германската демократична република до най-малките детайли като ястията например. Нищо от онова време не е спестено на стаите – от старите тапети, които хората са лепели в домовете си през 60-те години, до плочите, които са се въртели на грамофоните.
Начинът, по който разказвате вицове, издава ранни признаци на Алцхаймер
Recreated Cold War apartments help seniors battle Alzheimer's https://t.co/9PILMhhh5v pic.twitter.com/xf2fGngfBa
— HISTORY (@HISTORY) 23 юни 2017 г.
Всичко това се прави с цел, мозъкът на болните от Алцхаймер, деменция и трайна загуба на паметта, да бъде стимулиран и спомените от миналото им да бъдат съживени.
Първоначалната идеята се ражда по време на кино вечер със стари филми
от ГДР. Тогава директорът на дома в Дрезден, Гюнтер Волфрам, решава, че ще добави към вечерта на спомените още един елемент. Той поръчва онлайн стар мотор „Трол“ от младините на възрастните хора и им го показва.
Телефон в Япония свързва живите с мъртвите
Само при вида му редица спомени изплуват у тях – от използването на такъв мотор, до първите им срещи и целувки. Реакцията на старците амбицира Волфрам и той започва да претърсва уличните пазари за стари вещи.
To ease the mind of his wife, who had #Alzheimer’s, this man recreated a 60’s scene in her hospital room. https://t.co/76xTShKdM5
— Neurology Now (@NeurologyNow) 7 март 2017 г.
През януари 2016 г. представя първата стая на спомените в дома, посветена на периода от Студената война.
Предложение: Секс за пациенти, Германия плаща
„Радваме се, че ГДР я няма. Ние напомняме за определен начин, по който са се чувствали нашите пациенти в един определен период от миналото, чрез предмети, с които те правят положителни асоциации“, обяснява директорът.
Според Волфрам познатите обекти будят съзнанията на хората,
които смятат, че най-добрите им години са останали в миналото. След като възрастните започват да посещават стаята на спомените според персонала се наблюдават изненадващи резултати.
Как да се предпазим от деменцията?
„Забелязахме, че хората се събуждат от летаргията и изведнъж започват сами да си мажат филиите с масло, да се хранят, да пият и още повече – да ходят сами до тоалетната. Те са по-мили и по-любопитни от заобикалящото ги“, разказва Волфрам.
Други експерти потвърждават успешността на практиката
Терапевтът Алиша Шьопе потвърждава пред немската телевизия MDR, че след посещенията на стаите на спомените редица от пациентите вече се хранят сами, а някои от прикованите на легло са се изправили.
Учени откриха нов метод на борбата с Алцхаймер
People in Denmark recreated a 1950s apartment for people living with Alzheimer's to visit. What a beautiful idea! https://t.co/IebUJ0fybc
— Victoria Cauldwell (@hawksridgemktg) 15 септември 2016 г.
След успехът на стаите посещаемостта им нараства значително, а възрастните хора са в доста по-добро настроение и душевно състояние.
За още новини и интересни материали харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
Във видеото вижте няколко изумителни факти за мозъка:
Вижте още:
Три чаши кафе може би намаляват риска от Алцхаймер
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!