Д ори и никога да не сте чували за ефекта Дънинг-Крюгер, със сигурност поне веднъж в живота си сте го виждали в действие.
Феноменът Микеланджело:Как нашият партньор ни променя
Във видеото горе разберете няколко интересни факти за човешкия мозък
Ефектът Дънинг-Крюгер е когнитивна склонност, при която неквалифицирани индивиди страдат от илюзорно превъзходство, поради което погрешно оценяват способностите си много по-високо от средното.
Познато, нали?
Дейвид Дънинг изучава човешката психология дълги години
и в частност метакогницията или по-просто казано "мисленето относно мисленето", способността на хората да мислят върху това как мислят.
През 1999 г. съвместно със своя студент Джъстин Крюгер психологът публикува научен доклад със заглавие „Некомпетентни и ненаясно: Как трудностите при осъзнаване на собствената ни некомпетентност водят до завишена самооценка“.
В него са описани редица експерименти със студенти, на които били възложени задачите да оценяват до каква степен са забавни дадени шеги (и резултатите са сравнени с оценката на професионални комедианти), да откриват граматични грешки, да отговарят на логически въпроси и други.
Тези, които се справят най-зле със задачите, изненадващо очаквали, че са се справили блестящо, а студентите с най-добри резултати очаквали, че са се провалили.
Това кара психолога и неговия студент да стигнат до заключението – некомпетентните хора не знаят колко некомпетентни са всъщност, защото тяхната некомпетентност ги лишава от способността да имат правилна оценка и да осъзнаят колко не са наясно.
„Любопитното е, че в много от случаите некомпетентността не прави хората дезориентирани, объркани и внимателни, а вместо това ги дарява с неуместна увереност, подкрепена от нещо, което им се струва като знание“, пише Дънинг в доклада си.
Лесно е да съдим другите, но ние също не сме незасегнати
от този ефект. Колкото и да сме образовани в различни сфери, винаги има такива, за които мислим, че сме наясно, когато всъщност не сме чак толкова.
В ГАЛЕРИЯТА ВИЖТЕ ПРАВИЛАТА, КОИТО ГЛУПАВИТЕ ХОРА СЛЕДВАТ
Осъзнавайки това, едно лошо чувство на неинформираност се загнездя у нас, но Дънинг има коментар и по този въпрос:
„През годините се убедих в един ключов факт за игнориращия ум. Не трябва да мислим, че сме неинформирани, а че сме просто зле информирани“.
Игнориращият ум не е празен, той е пълен с грешната информация
И все пак тази информация е единствената, с която разполага и затова той разчита на нея, сякаш тя е надеждна.
За да превъзмогнем този ефект и да не бъдем некомпетентни в собствената си некомпетентност Дънинг съветва да се превърнем в собствен „адвокат на дявола“.
Бъдете по-критични спрямо всичко, което мислите, че знаете. Замисляйте се от къде сте го научили, подкрепено ли е с факти, или просто сте го чули от някъде. И разбира се – четете, четете, четете!
А ако нямате време да четете, днес има редица канали, по които можете бързо и ефикасно да се информирате по всяка тема, която ви интересува.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram.
Четете още:
9 неща, от които да се откажете, за да сте успешни
Защо пристрастяването е разстройство на обществото
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!