З наете ли, че не можем да кихаме, докато спим, защото нервите, които дават сигнал на мозъка да кихне са временно "изключени".
Едно време, много хора вярвали, че човешката душа е направена от въздух и се намира в главата. Поради това, кихането изглеждало като акт, който позволява на душата да избяга от тялото, разказва новото видео от канала "Защо" във Vbox7.
В средновековието пък съвсем леки болести е можело да доведат до смърт и звукът от кихането бил плашещ за околните. Ето откъде идва и английският израз God Bless you ("Бог да ви благослови"), в опит да предпази кихащия от болест или смърт.
Този рефлекс изпълнява важна функция,
чрез голямото налягане, което се изстрелва от белите дробове със скорост около 150 км/ч, дихателните пътища се освобождават от около 40 хил. частици-замърсители, които иначе биха заседнали там.
Особено често кихаме при настинка или алергия. Има обаче и други причини, които провокират този рефлекс.
15 изумителни факта за човешкото тяло
Всичко за кихането - какво го причинява и как да не заразяваме
Момиче киха по 12 000 пъти на ден
25 от 100 души кихат, когато погледнат към светлина.
Точният механизъм не е изучен, но се предполага, че е заради връзка между реакцията на очите и центърът, отговарящ за кихането в мозъка. Възможно е при засегнатите хора паралелно със зрителния нерв да се дразни и тригеминовия. Вторият нерв има доста разклонения по лицето и при някои хора кихането се надига, докато си скубят веждите например.
При други пък рефлексът се задейства, когато стомахът им е пълен.
Как може да предотвратим кихането
За съжаление, точна рецепта липсва, а това може да бъде и доста опасно. Можем например да затиснем с пръсти носа, още когато усетим познатото гъделичкане. Това обаче невинаги помага.
Друг трик е да притиснете езика към небцето. В медицинската литература се срещат съобщения за хора, които са оглушали само защото са стискали носа си при кихане.
А защо затваряме очите си, когато кихаме
Учените нямат точно обяснение, но се предполага, че може би очите са един от множеството мускули, които "изключват" при кихане. Това е условен рефлекс и когато съобщение е изпратено от мозъка към мускулите и съответно провокира кихане, той изпраща също и съобщение, за да затвори очите ни.
Подобен рефлекс е дълбокият сухожилен рефлекс, който е това, което се случва, когато физиотерапевт ви удари с чукчето под коляното и то помръдва.
Други смятат, че затваряме очите си, за да ги предпазим от секрета, който изкарваме при кихане. Обикновено чрез кихането се предпазваме от алергени и фактът, че ги затваряме е може би просто допълнителна защита.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!