К аква е тайната на доброто видео. Причината за онова завладяващо чувство, което хваща зрителя и не го напуска до последната минута. Отговорът на този въпрос търсим от оператора на NOVA Благой Момчилов.
Той се занимава с видео и фото-заснемане от 1993 г., а преди четири години вдига камерата във въздуха. Със своето последно видео, заснето с дрон, Благой спечели симпатии по цял свят и си заслужи признанието "Видео на седмицата" в конкурса на най-големия сайт за споделяне на видеа и снимки - AirVuz.com. То съдържа кадри от различни кътчета на България и Гърция – Черноморското крайбрежие, Рила, Пирин, язовирите "Батак" и "Искър", Халкидики и Санторини. Снимано е и Женевското езеро. Както и кадри от Антарктида.
ВИЖТЕ СВЕТЪТ ОТ ПТИЧИ ПОГЛЕД ПРЕЗ ОБЕКТИВА НА БЛАГОЙ МОМЧИЛОВ В ГАЛЕРИЯТА
"Техниката е просто средство.
Важното е да имаш история и да умееш да я разкажеш.
Музиката е другият важен фактор. Аудиовизуалното изкуство се допълва взаимно. Ако гледаш едно видео без звук няма да ти въздейства по същия начин, както и обратното", споделя Благой в интервю на Венелина Стоянова за Vesti.bg.
Музиката - намирането на подходящата всъщност отнема на Благой най-много време, понякога и седмици наред. Важен е само крайният резултат, а именно, че тя допринася за онова чувство, завлядящо зрителя.
Снимането с дрон не е игра
"Всъщност това е едно много изморяващо занимание, защото сетивата ти са изострени на 100%. На първо място, трябва да следиш за безопаността, да не нараниш някого. Освен това, с едно неправилно движение можеш да унищожиш и самата техника", разказва Благой за тънкостите на заснемането с дрон.
А инциденти не липсват.
Единственият случай, при който Благой Момчилов унищожава дрон, е като го изпуска в залив, докато снима в Гърция миналата година.
"Рано сутринта снимах в живописно гръцко селце край един залив, но в даден момент дронът изгуби обхват и аз спрях да виждам къде лети".
Машинката пада в залива на 25 м дълбочина. За щастие, с помощта на приятел водолаз Благой успява да си върне дрона, от който не е останало нищо, но картата с ценни кадри е невредима.
"С дрона вечно се учиш. В момента, в който решиш, че си най-добрият, правиш най-големите дрешки", споделя Благой.
- Кои са най-впечатляващите гледки, които си видял, благодарение на дрона?
- В интерес на истината и една София изглежда много красива отгоре.
- А какви гледки си мечтаеш да уловиш?
- Веднага ще ти кажа, но там никога няма да ме пуснат. Гранд Каньон - винаги съм си мислел, че това е едно невероятно красиво място. Но тъй като е защитена територия, едва ли някога мечтата ми ще се осъществи.
Въпреки че ти дава възможността да видиш света отвисоко, дронът си има и своите недостатъци, най-големият от които е издръжливостта във въздуха
"С една батерия дроновете, които аз използвам, могат да издържат между 20 и 25 минути", разказва Благой.
- Дронът ли е бъдещето на снимането?
- Не мога да кажа дали това е бъдещето. Няма как видеата да бъдат заснети само и единствено с дрон. Не можеш да разкажеш една история само с общи картини. Трябва да влезеш в детайлите, а с дрона няма такава възможност.
- Снимал си под вода, снимал си от "птичи поглед", каква възможност още искаш да ти се отдаде.
- Малко или много, дронът се управлява от земята. На мен ми се ще аз да съм на мястото му :)
Всички технологии са изключително важни и в телевизията, където Благой също използва дрона.
- Кои са най-големите предизвикателства, пред които работата ти те е изправяла?
- Снимането е страхотна професия, защото всеки ден е различен. Понякога се налага да се изправиш пред доста трудни ситуации, но именно такива моменти те учат да се абстрахираш от чувствата и емоциите, за да си свършиш работата добре.
- А от новинарска гледна точка, кои са били моментите, които са те разтърсвали?
- Спомням си, когато с журналиста Живко Константинов бяхме в Антарктида, там пиехме вода от разтопени ледници. Кристално чиста вода. Видях чистота, която никога другаде не съм виждал досега. Въздухът беше толкова чист, че не можех реално да преценя разстоянията. Гледах отсрещния бряг и си мислех, че той е на 500 метра от нас, а всъщност беше на най-малко 3 километра.
В този момент си дадох сметка в каква мръсотия живеем и как не трябва да пренебрегваме този проблем. Оттогава може би започнах да се отнасям по-отговорно към това как аз замърсявам. Но това е само една игла в купа сено.
Що се отнася до историите, те винаги могат да бъдат разказани по красив начин.
- Случвало ли ти се да трябва да представиш нещо грозно по красив начин и как се прави това всъщност. Ако трябва сега да снимаш ул. "Граф Игнатиев", цялата разкопана и в ремонти, как ще го направиш?
- Как ще си разкажа историята ли? Ами ще сложа една класическа музика и на този фон на забавен каданс ще покажа как ремонтират работниците. Това ми хрумва в момента :)
Вижте видеото на Благой Момчилов, което стана "Видео на седмицата" в сайта AirVuz.com:
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!