Г лавната научна организация на „Роскосмос“ разработва проект за създаване на база на Луната, която ще може да събере 12 човека.
Няма твърд срок за изпълнение на амбициозния обект - но очакванията са това да стане до средата на века, а целта - извличане на полезни изкопаеми.
В плановете за началните етапи от разработването на лунна база броят на хората в нея не превишава 4 човека. Поетапно обаче те може да достигнат 10-12 човека.
При 4-членен екипаж и продължителност на експедицията от 30 денонощия, минималният обитаем обем в тази база е 20 куб. м.
Все още не е избрано място за строителството на такава лунна колония.
Във видеото горе - новата генерация руски космонавти
«Роскосмос» работает над проектом лунной базы вместимостью до 12 человек https://t.co/eYmPNUuqqu pic.twitter.com/Spz2ceswGh
— Гражданские силы.ру (@gr_sily) June 21, 2016
Повечето мнения клонят за района на Южния полюс на Луната.
За да бъде работата на космонавтите успешна, инфраструктурата на обекта трябва да се намира на лунната повърхност. Под повърхността може да бъдат създавани
противорадиационни убежища, да се разполагат силови агрегати и друга техника.
Все още проектът е на етап скици, към които няма планове за изпълнението на тестови модели. Разработени са компютърни 3-D-модели.
Откъде е дошла водата на Луната и Земята
Проектът за колония на Марс преся кандидатите до 100
Идеята за построяване на лунна база, а на по-късен етап и на лунен полигон в района на Южния полюс на Луната е предложена в рамките на проекта Концепция за руската лунна програма.
Целта е към средата на века на Луната да се изгради обитаема лунна база
и лунен полигон с възможност за добив на полезни изкопаеми.
Программа #Космонавтика от 18 июня 2016 года.
— РОСКОСМОС (@roscosmos) June 18, 2016
Диагноз от «Матрёшки» - https://t.co/KXzP1uOFHE pic.twitter.com/poiS31oEXO
Първоначалният проект за постоянна лунна база датира още от времето на Съветския съюз - края на 60-те и началото на 70-те години. Изграждането на такъв обект обаче си остава стратегическа цел за руската космонавтика и е предвидено за 30-те години на 21-и век независимо от трудностите с финансирането на "лунната програма", разказва Олга Жарова от агенцията, на която е поверена задачата - ЦНИИмаш.
В близкото десетилетие обаче Москва ще финансира с предимство
програмите по автоматизирани комплекси като ГЛОНАСС, апаратура за комуникации, сателити за дистанционно сондиране на Земята и научни станции, като това:
Завершен очередной этап работ по модулю «#Наука» для #МКС - https://t.co/Pu4tIGd6j3 pic.twitter.com/N3NygIEQ9I
— РОСКОСМОС (@roscosmos) June 20, 2016
Тези насоки очерта президентът на Русия Владимир Путин при одобряването на Федералната космическа програма. С оглед съкращенията в бюджета някои амбициозни проекти - например за лунен модул, способен да излита и каца, или пък за лунен багер, отпаднаха.
Но лунната база си остава част от дневния ред.
В края на април Русия изстреля ракета "Съюз" от новия космодрум "Восточний" в Далечния изток успешно, след като ден преди това технически проблем спря дълго чаканото събитие. Това е първият успех за тази нова ракетна площадка и така се даде символичното начало на новия руски път към Космоса.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!