З наехте ли, че малините са споменати като билка още през XVI в.? Те са леко кисели на вкус, доста арoматни и с приятен червеникав цвят. Съществуват още от праисторически времена и освен, че са много вкусни, са и страшно полезн.
Семенaта им вероятно са пренасяни от пътешественици или животни, които са мигрирали до Беринговия проток на юг от Полярния кръг още в древните епохи.
А повече за лечебните им свойства научаваме от новото видео от канала "Баба знае" във Vbox7.com:
Естествен антиоксидант
Малините са с високо съдържание на фибри и антиоксиданти, които им дават ценни здравословни свойства. Антиоксидантните свойства на малините са с 50% по-високи от тези на ягодите.
Те допринасят голям набор от полезни вещества на организма.
Противовъзпалителни свойства
Малината има противовъзпалително, потогонно и запичащо действие. Също така са установени и бактерицидни и понижаващи температурата ефекти.
С най-много лечебни свойства се отличава горската малина, тъй като при нея те се запазват дори при термична обработка.
В малината може да се открие и салицилова киселина, която е компонент на аспирина и благодарение на нея това растение е едно от най-добрите природни средства против различни възпалителни процеси.
И още
Малините съдържат витамин С, каротин, калций, желязо, мед, йод и цинк. Само 200 грама малини осигуряват необходимата дневна доза от витамин С.
Четете още:
Най-полезните билки за зимата и студа навън
Конопът - за какво помага и как да го използваме
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!