К аква е тайната на живот без главоболие от напрежение, без постоянна тревожност и изобщо без стрес? Вместо смях, сън или чаша топло кафе, един японски академик твърди, че най-полезният начин да се облекчи стреса е като се пролеят сълзи, пише в. „Индипендънт“ (Independent).
ОЩЕ ФАКТИ ЗА ПЛАЧЕНЕТО НАУЧЕТЕ В ГАЛЕРИЯТА НИ
Бившият гимназиален учител Хидефуми Йошида се отнася към себе си като „учител по сълзите“ и организира редовни семинари и лекции из цяла Япония, за да обучава хората в психологическите предимства на плаченето.
Какво се случва с тялото ни, когато плачем
„Плаченето е по-ефективно от смеха или съня за намаляването на стреса“,
споделя 43-годишният Йошида пред в. „Япония Таймс“(Japan Times).
Той обяснява, че слушането на емоционална музика, гледането на тъжни филми и четенето на тъжни книги може да предложи огромни ползи за вашето психическо здраве чрез стимулиране на активността на парасимпатичния нерв, което забавя сърдечната честота и може да има успокояващ ефект върху ума.
„Ако плачеш веднъж седмично, можеш да живееш без стрес“, категоричен е Йошида.
През 2014 г. той си сътрудничи с Хидехо Арита, професор в Медицинския факултет на университета Тохо в Токио, за да започне серия от лекции, които имат за цел да повишат осведомеността за ползите от плача. Оттогава
той е затрупан с искания от училища и фирми, които има желание да организират семинари и други дейности по темата.
През септември Йошида беше домакин на лекция в гимназия „Осака“ в Даито Сити, Япония, където 79 тийнейджъри гледаха филм с надеждата, че ще предизвика сълзи. След това те трябвало да напишат есета, които чели на глас, в които описват как са се почувствали след филма.
Йошида не е първият човек, който говори за успокояващият ефект на плача.
През 1981 г. едно изследване, озаглавено „Tear Expert“, проведено от д-р Уилям Фрей от Университета в Минесота, твърди, че плачът освобождава ендорфини и по този начин насърчава чувството за щастие и благополучие.
Друго проучване, проведено през 2008 г. сред повече от 3000 души, установи, че плачът кара хората да се чувстват много по-добре в трудни ситуации, което кара авторите да предполагат, че сълзите трябва да се използват като форма на терапия.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!