Н якои хора откриват щастието в малките неща – чаша горещ шоколад и добра компания или пък случайна среща със стар приятел. Други пък го смятат за висша цел в живота, която се постига трудно.
Във видеото горе разберете кои са навиците, които ни пречат да сме щастливи
Науката от трета страна го вижда като умението да контролираме продължителния процес на непрестанни възходи и падения, така че те да не се отразяват негативно върху живота ни.
В ГАЛЕРИЯТА ВИЖТЕ СНИМКИТЕ, КОИТО ДОКАЗВАТ, ЧЕ ЖИВЕЕМ В ПРЕКРАСЕН СВЯТ
Оказва се, че човешката представа за щастието доста се разминава с някои от най-големите открития на науката за него. Ето и няколко примера за това:
Получаването на подаръци не ни прави по-щастливи
Разопаковането на подаръци по различни поводи може да ни развесели изключително много, но науката твърди, че купуването и опаковането на подаръци ни прави много по-щастливи.
ВИЖТЕ ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ ЗА УСМИВКАТА
Проучване от 2008 г. открива, че хората са по-удовлетворени, когато харчат пари за други, а не за себе си. Друго от 2013 г. подкрепя предишното и добавя, че твърдението е валидно за хора от цели 136 страни по света, а не само в Северна Америка.
По-рано тази година пък учените откриха неврологична връзка между щедростта и щастието.
Правото на голям избор не ни прави по-щастливи
Със сигурност е по-добре да имаш избор, отколкото да нямаш, но по-голямото право на избор не винаги ни прави по-щастливи.
Психологът Бари Шварц провежда експеримент, при който установява, че при наличието на твърде много опции, способността на хората да избират се изключва. Проучвания по темата пък откриват, че правенето на избор е изключително изморително за мозъка и ни наранява.
Дългите ваканции не винаги си струват
Известният израелски психолог Даниел Канеман смята, че хората се определят на две равнища: чрез преживяващата и чрез запомнящата им същност. Преживяващата живее в момента, а запомнящата се наслаждава на миналото.
Светът е прекрасен, а тези 10 снимки го доказват
Почивките са бърз метод за щастие за мнозина, но Канеман обяснява, че поради наличието на запомнящата ни същност, едноседмична ваканция е два пъти по-добра, отколкото двуседмична например.
Освен ако всеки ден от ваканцията не е различен, накрая спомените се смесват и човек не е толкова щастлив от преживяното.
Никой не трябва да се опитва да бъде щастлив непрестанно
Едно от най-грешните разбирания за щастието е, че то трябва да бъде непрестанно. Науката насърчава хората да се откажат от тази представа и да започнат да виждат щастието като едно многолико състояние.
Малки ежедневни неща, които правят живота по-добър
Повече пари не винаги означават по-голямо щастие
Проучване, проведено в САЩ, Канада, Дания и Холандия, открива, че харченето на пари за услуги като личен чистач или готвач, които освобождават повече време в ежедневието на хората, ги прави по-щастливи.
Това означава, че парите все пак допринасят за щастието ни. От друга страна обаче същото проучване установява, че инвестирането във вещи почти няма влияние върху цялостното ни щастие.
По-старо изследване в САЩ пък показва, че по-високата заплата увеличава щастието, но има праг, при който спира да дава отражение.
За още новини и интересни материали харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!