В Южна Америка на териториите, върху които се простирала някога империята на инките, продължават да се откриват малки златни фигурки, наподобяващи самолети. Какъв е бил прототипът за създаването на тези произведения? Остава загадка.

Древните индианци, населяващи територията на провинцията Толима в Колумби,я създавали в продължение на стотици години подобни изделия, разказва новото видео от канала n_l_o във Vbox7.com.

Според специалистите те са на възраст между 1200 -1500 години. За съжаление се е запазила много малко информация за културата и живота им.

Тайнствени сфери от преди 3 млрд. години - "неуместен артефакт"

Учените предполагат, че тези фигурки били използвани като шноли и украшения за ушите и носа, но не могат да дадат обяснение защо формите им приличат толкова много на самолети.

Източник: Vbox7.com

Първоначално те били смятани за "брошки" - чудесни зооморфни модели, направени от древните майстори като имитация на птици, насекоми и влечуги. Кои птици и насекоми, обаче имат на опашките си, например, вертикални стабилизатори?

В очите на непредубедени изследователи тези златни фигурки изглеждат по различен начин - умалени реплики на самолети и други превозни средства.

През 1969 г. американският ювелир Емануел Стауб дал за изследване притежаваната от него крилата фигурка на приятеля си Айвън Сандерсън, известен зоолог, ръководител на Обществото за изучаване на необяснимите явления.

Ученият веднага разбрал, че фигурката няма прототип сред животинския свят.

В същото време няколко авиационни експерти, с които Сандерсън се консултирал, заявили категорично, че това е модел на летателен апарат.

А било установено, че фигурката е на повече от 1000 години. Хората, изработвали тези фигурки, са живели на територията на днешна Колумбия, но творенията им са били намирани не само в Колумбия, но и в Коста-Рика, Венецуела и Перу.

Дали това са наистина модели на летателни съоръжения, решили да проверят германците Ангулд Енбом и Петер Белтинг.

Единият бил медик, а другият – офицер от ВВС. Те решили да построят увеличени копия на крилатите фигурки и да ги изпробват в полет.

Избрали две, които приличали най-много на самолет – тази, която се прославила, благодарение на Сандерсън, и един златен амулет, съхраняван в институт във Вашингтон.

Построените копия били 16 пъти по-големи от оригиналите, съхранявайки пропорциите и особеността на формата им.

Източник: Vbox7.com

Петер Белтинг даже построил моделите в два варианта – с перка и с реактивно задвижване. Резултатът бил зашеметяващ.

Радиоуправляемите модели изпълнявали сложни фигури от висшия пилотаж. Стабилно маневрирали във въздуха и се приземявали уверено, въпреки вятъра.

По време на изпитанията не се забелязвали каквито и да е аеродинамични недостатъци.

Даже при изключен двигател успявали да планират безупречно във въздуха.

Тези изпитания били проведени през 1996 г. и много пъти след това, а през април 1998 г. били наблюдавани от участниците в ежегодния конгрес на Немското общество за авиация и космонавтика.

На какво мнение били учените, авиоконструкторите и пилотите за тази конструкция на апарати? И какво установили след поредица от тестове в аеродинамичните тунели? Вижте във видеото горе

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Направи си сам Великден: Красива декорация без излишни разходи

Направи си сам Великден: Красива декорация без излишни разходи

Любопитно Преди 1 час

Създайте стилна и цветна празнична атмосфера с тези забавни DIY идеи, подходящи за цялото семейство

Зеленски: Китай доставя оръжие на Русия

Зеленски: Китай доставя оръжие на Русия

Свят Преди 9 часа

Зеленски: Най-накрая получихме информация, че Китай доставя оръжия на Руската федерация

Тръмп: Не виня Зеленски за започването на войната

Тръмп: Не виня Зеленски за започването на войната

Свят Преди 9 часа

Тръмп: Ще имаме много малък проблем да сключим сделка с Европа или с който и да е друг

Стрелба в университет във Флорида, има жертви и ранени

Стрелба в университет във Флорида, има жертви и ранени

Свят Преди 10 часа

Предполага се, че нападателят е бил студент

Трагедия със загинали и ранен край Неапол, падна кабина на лифт

Трагедия със загинали и ранен край Неапол, падна кабина на лифт

Свят Преди 10 часа

Един от кабелите, поддържащи кабината, се е скъсал

Разкриха истината за удара на Русия в Суми

Разкриха истината за удара на Русия в Суми

Свят Преди 11 часа

Няма загинали украински войници при атаката

Верижна катастрофа със 7 коли на „Тракия”

Верижна катастрофа със 7 коли на „Тракия”

България Преди 12 часа

На място са пристигнали четири линейки

Пиян шофьор обърна колата си по таван във Варна

Пиян шофьор обърна колата си по таван във Варна

България Преди 13 часа

Мъжът е с леки наранявания

Русия: Това ще значи участие на Германия във войната

Русия: Това ще значи участие на Германия във войната

Свят Преди 14 часа

Папегер: Това няма да промени нищо във войната

Макрон, Рубио и Уиктоф преговарят за мир в Украйна

Макрон, Рубио и Уиктоф преговарят за мир в Украйна

Свят Преди 14 часа

Преди дни Уиткоф се срещна с руския президент Владимир Путин

Жесток побой над 14-годишно момче в Добрич

Жесток побой над 14-годишно момче в Добрич

България Преди 15 часа

Задържаният е на 13 години, тренира бокс

В Русия талибаните вече не са терористична организация

В Русия талибаните вече не са терористична организация

Свят Преди 15 часа

Решението за отмяна на етикета не е равносилно на официално признаване на талибанските власти

,

Най-богатият университет срещу най-могъщия човек

Свят Преди 15 часа

Харвардският университет засега остава най-известната институция, която се противопоставя на Тръмп

Кола пламна на бул. "Цариградско шосе" в София

Кола пламна на бул. "Цариградско шосе" в София

България Преди 15 часа

Полиция и пожарна са на мястото на инцидента