Н е се заблуждавайте от снежната покривка, с която се събудихме тази сутрин, пролетта идва днес, точно в 18:15 ч.
През пролетта дните започват да стават по-дълги от нощта, температурите се повишават, а природата се връща към активен живот.
Посрещаме пролетта със снежни виелици и поледици
Ще отиде ли лятното часово време в историята
С новия сезон настъпва и промяната на часовото време, която изисква пренастройване и на биологичните ни часовници.
Хората, които страдат от безсъние и които са по-изнервени и тревожни, по-трудно се адаптират към преминаването към лятно или зимно часово време, коментира психологът доц. Маргарита Бакрачева.
Според нея влиянието основно се отразява в това
да свикнем към смяната на часа за ставане.
При лятното часово време има позитивен момент, който улеснява организма да приеме промяната. Сега се радваме на по-продължителен ден - светлината и слънцето са естествен антидепресант, които карат хората да се чувстват по-добре, коментира психологът.
Единственото негативно е настройката и периодът, необходим за нея. Това е нещо, с което и работодателите трябва да се съобразят и да отчетат поне една седмица адаптация, докато организмът се настрои към новия режим.
"Не е реалистично да очакваме и сами да се опитваме да бъдем 100% адекватни". Организмът сам ни показва темпа, с който е готов да се адаптира към промяната и е добре да му отдадем необходимото време", съветва доц. Бакрачева.
Въпреки недостатъците, промяната в този случай е по-позитивна, тъй като идва новият сезон на раждане, е мнението на психолога.
Пролетта носи положителни емоции
и ако говорим обикновено за есенна депресия, то по-скоро говорим за пролетна умора, което е значително по-различно като акцент.
Усмивката от напъпилите листа на дърветата, цъфналите цветя, по-топлите дни ни стимулират да посегнем към по-леки и шарени дрехи, да прекарваме повече време навън.
Във видеото горе вижте 5 места, където е вечна пролет.
Въпреки че зимното време е астрономическото и се свързва с по-близкото до организма, в чисто психологически план раждането на новия живот е съпроводено с нова надежда и нови емоции, отбелязва психологът.
Колкото и да е различна степента, в която времето влияе на хората, няма човек, който да не отчита като специфичен барометър това, което се случва.
Не забравяйте да смените часовниците с час напред на 25 март в 3 часа през нощта.
Освен настъпването на пролетта, днес има още един повод да се усмихнете.
На 20 март отбелязваме Международния ден на щастието, съгласно резолюция на Общото събрание на ООН от 28 юни 2012 г., в която е декларирано, че стремежът към щастие и благополучие е фундаментална цел на човечеството.
В доклада от 2018 г. (по данни от 2015-2017) страната с най-щастливо население е Финландия. В челната десетка влизат също Норвегия (лидер за 2017 г.), Дания, Исландия, Швейцария, Холандия, Канада, Нова Зеландия Австралия и Швеция. На края на класацията са Бурунди, Централноафриканската република и Южен Судан.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!