В ъпреки че виждаме морето и небето синьо, рядко в природата срещаме синия цвят.
Замисляли ли сте се защо няма сини тигри? Защо мечките или пък лисиците не са сини?
Защото еволюцията не се е погрижила за синия цвят
и природата е така устроена. Повечето цветни пигменти не се произвеждат в тялото ни.
Затова животните приемат най-разнообразни храни, които им помагат да се оцветяват в различни цветове.
Фламингите например се раждат сиви, но поради специфичния си начин на хранене – с цианобактерии и артемии, те стават розови.
Ракообразните съдържат пигмент, наречен каротеноид, който помага на птиците да се оцветяват в различни цветове.
Такъв ефект обаче не се наблюдава със синия цвят. Как тогава някои редки видове птици и пеперуди стават напълно сини?
Роля играе светлината
Перата на птиците имат мънистена или кристална структура, която усвоява светлината по такъв начин, че само синият цвят може да избяга от нея и да се отрази. При сините очи на хората цвета отново се дължи на структурата на окото, а не на пигментни клетки.
За да разберем как този трик работи, първо трябва да си припомним едно понятие от часовете по физика – интерференция, защото именно тя постига този ефект.
Най-просто казано, интерференцията е явление, при което две или повече вълни се наслагват, за да образуват резултатна вълна с по-висока или по-ниска амплитуда.
Тя обикновено се отнася до взаимодействието на вълни, които са взаимно свързани или кохерентни помежду си (защото идват от един и същ източник, или защото имат еднаква или почти еднаква честота).
И тъй като светлината се разпространява на вълни, тя също претърпява интерференция. Когато два лъча светлина се сблъскат, те образуват лъч с по-висок интензитет (конструктивна интерференция) или с по-нисък интензитет (деструктивна интерференция).
При сблъсъка е възможно гребените или коритата да сe припокриват помежду си – тогава се наблюдава конструктивна интерференция, а ако гребен се припокрива с корито, се наблюдава деструктивна интерференция.
Когато светлината се срещне с предметите, част от нея се прониква в най-горния слой, друга се поглъща, а една част прониква в самия обект. Това довежда до появата на два лъча светлина с еднакви дължина и интензитет на вълната.
За повечето цветове отразените светлинни лъчи ще бъдат изчерпани и няма да ги виждаме, но при появата на синия цвят двата лъча, които се отразяват, са в следствие на конструктивна интерференция и затова можем да ги видим.
В природата съществува само един известен на човека вид
пеперуда, който има синьо оцветяване и за него се знае твърде малко, че явлението да бъде обяснено.
Растенията също нямат син пигмент – те по природа са сиви, но използват червен пигмент, който окисляват или смесват с различни молекули и пигменти, за да получат син цвят.
Любопитни факти от света на животните (ГАЛЕРИЯ)
При повечето останали сини обекти и същества в природата обаче, ключът се крие в светлината и възприятията на човешкото око.
Еволюцията не е успяла да развие синия пигмент в природата, но за този недостатък се е погрижила физиката.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram.
Разберете отговорите на още въпроси:
Знаете ли кой е кралският цвят и защо
Защо слоновете почти не се разболяват от рак
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!