У смивката отправя много послания.
Показва интереса ни към някого и нещо, радостта ни или пък прикритата (и не чак толкова прикрита) ненавист.
Според ново проучване различният тип усмивка, който използваме, влияе върху нивата на стрес на хората около нас.
Срещали ли сте хора с гигантска акулска усмивка
Малко е плашещо и дори досадно, нали? Чувствате се, че гледат на вас сякаш не сте на нивото им или пък ще ви изхрускат всеки момент…
Е, дори и да не сте се замисляли чак толкова дълбоко, със сигурност има хора, чиито усмивки ви карат да се чувствате некомфортно.
Ново проучване разглежда този феномен и достига до извода, че мозъкът ни реагира подобаващо според типа усмивка, който виждаме срещу нас.
В експеримента вземат участие 90 мъже
Тяхната задача е да изнесат кратка реч пред камера. След това учените им показват реакцията на живо на съдия, също мъж.
Уловката обаче е, че реакцията на журито съвсем не е на живо. Учените пускат на участниците едно от три видеа с различни видове усмивка.
На едното видео усмивката е „награждаваща“, показваща одобрение и окуражаване. На второто видео усмивката е „приятелска“, отправяща сигнали за разбиране и свързаност. Третият тип усмивка, представяна на участниците, е „доминантната“, която показва снизхождение и надменност.
Оказва се, че в зависимост от това каква усмивка е имало журито на „живото“ оценяване, се наблюдават различни нива на стрес при участниците.
Само при виждане на лицето на съдията,
при участниците нивата на кортизола, хормона на стреса, драстично нарастват.
При участниците, получили доминантна усмивка като реакция обаче, регистрираните вълнения са три пъти по-високи от тези на останалите.
Това доказва за пореден път твърдението, че хората реагират на изражението на другите, дори и те нищо да не казват.
В проучването се отличава една група от участници,
при която не са регистрирани промени в нивата на стреса, докато наблюдават доминантни усмивки. При тях сърдечният ритъм почти не се променя.
Тези хора не реагират различно на приятелската и доминантната усмивка.
Непроменливият сърдечен ритъм отдавна в медицинските среди се свързва с депресия и тревожност. Ако случаят на тази отличила се в проучването група е такъв, това би означавало, че хората, страдащи от депресия и подобни разстройства, не могат да реагират адекватно на социалното поведение на другите.
Преди обаче да се твърди каквото и да било, учените трябва да задълбочат проучването, защото откритието в рамките на толкова малък експеримент не би могло да даде категоричен отговор на толкова важен въпрос.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
Четете още:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!