Т ой поясни, че е възможно стареенето да бъде предизвикано от реакцията на индивида към стресиращото събитие, а не от самото събитие.
"Когато реагират негативно към стресиращо събитие, хората често не се хранят и не спят добре и това има своето отражение върху мозъците им", отбеляза той.
Снимки ПРЕДИ и СЛЕД на реални жени - колко е важно да се грижим за кожата
Изследването обхванало над 350 ветерани на средна възраст 62 години, които отбили военната си служба между 1965 и 1975 г. Около 80 на сто от тях никога не са били на бойното поле.
Участниците били интервюирани за "съдбоносни събития", които включват смърт на член на семейството или приятел, развод, раздяла, финансови и сериозни здравословни проблеми.
6 начина да имате красива кожа в домашни условия
Били им зададени също въпроси, за да се определи социалноикономическият им статус.
Участниците минали тестове, за да се разбере дали имат проблеми с паметта и дали притежават ген, свързан с по-висок риск от болестта на Алцхаймер. Освен това мозъците им били изследвани с ядреномагнитен резонанс.
Как да обогатим крема си за лице с билки
След това учените включили получената информация в своя алгоритъм, за да прогнозират стареенето на мозъка.
Алгоритъмът взел под внимание също фактори, които са свързани с ускорено стареене, като например риск от сърдечни болести, употреба на алкохол, етническа принадлежност.
Резултатите от изследването са публикувани в Neurobiology of Aging.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!