Ч есто пишем за мода, красиви жени, тоалети и прически.
Преди време ви показахме в няколко поредици кои са били най-модерните дрехи, жени и прически преди близо 30-40 години.
В ГАЛЕРИЯТА ВИЖТЕ КАК СА СЕ ОБЛИЧАЛИ ЖЕНИТЕ В СОФИЯ В НАЧАЛОТО И СРЕДАТА НА XX В.
Сега решихме да отправим поглед към нещо подобно, но този път в родната България и по-специално - столицата София.
Връщаме лентата назад с почти 100 години, за да разгледаме как са изглеждали столичните дами в началото и средата на XX в.
Безспорно е, че след Освобождението не само улиците на българските градове започват да се променят с бързи темпове, но и модата.
Прическата, която е била модерна в годината ти на раждане
Дрехите, които са били на мода в годината ти на раждане
Във видеото горе вижте как се промени българката в последните 100 години.
Европейските тенденции в обличането, а и обзавеждането на дома, бързо навлизат сред българите в младата монархия. (Вижте снимките в галерията от началото и средата на XX в., които са ни любезно предоставени от Стара София)
Русе е един от водещите градове, в които започват да се шият облекла. Във Велико Търново пък Параскева Илиева, родена през 1889 г. в старопрестолния град, в последствие се прочува като една от най-изтъкнатите и добри български дизайнерки.
Завършва стопанското училище "Мария Попова" в Търново. Там добрите преподаватели я научават да изработва кройки, да прави ръчни, специални и машинни шевове, да изработва трудните рязани бродерии.
През 1908 г. се жени за Ганчо Илиев - прочут търновски обущар, собственик на известното ателие "Червен ботуш".
Нейните тоалети стават популярни не само в родния град, но и в останалите краища на държавата, включително в София, където друга млада и талантлива жена започва да пробива своя път в света на модата.
Как се е променила българката през годините (видео)
Пъша Илиева, както още я наричат в Търново, контактува професионално с най-реномираната софийска модна дизайнерка Пелагия Видинска - авторка на облекла за висшето женско общество в столицата през 20-те, 30-те и 40-те години на ХХ век.
Пелагия - българската Коко Шанел на столичните кокони
Видинска е родена през 1896 година.
Завършва е гимназия в Солун и е говорила два чужди езика - френски и немски.
Баща й Тодор Кръстев е фелдфебел (старшина) в Пловдив. Известно време бил с полка си във Видин и започват да му викат Видинлията, а по-късно Видински.
Пелагия Видинска е от ранна възраст заинтересувана от модата.
Нейната кариера се развива в периода между двете световни войни.
Женските дрехи, които мъжете ненавиждат
Сбъдва мечтата си и отваря първите си ателиета на различни места в София. Най-известното ателие е на красивата ул. Леге, където имало дори малък подиум.
Дрехите й са толкова харесвани, че през 20-те и 30-те години тя създава колекция за царското семейство, в която тя вкарва мотиви от народните носии.
Дълги години Пелагия прави тоалетите на самата царица Йоана. Не една или две са жените, включително и извън София, които си поръчват тоалетите от ателието на Видинска.
Въпреки силното европейско влияние, по новите и модерни за времето си столични улици и булеварди, все още през 20-те и 30-те години са забелязвани и жени, които са предпочитали да носят традиционни носии. Може да видите и такива снимки в галерията.
Пелагия шие и тоалетите на първата мис България - Люба Йоцова, избрана през 1929 г.
Цветно и ретро за добро настроение
Благодарение на упоритата си работа Пелагия печели заслужено прозвището "българската Коко Шанел".
След политическите промени в България на 9 септември 1944 г. Пелагия става главен майстор на шивашкото ателие на Народния театър.
Любопитната история на гранддамата на българската литература
Модната индустрия се развива бързо, а жените взимат идеите си за нови рокли от едни от първите модни български списания, посветени за дамската аудитория като: "Мода и домакинство", "Мода", "Моден крояч", "Моден журнал", "Моден журнал за обувки" и разбира се "Вестник за жената".
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!