М ожем да изпием един литър кафе, но нищо не може да замени чувството на добро наспиване за 8 часа, когато сме спали само 4. Или пък може?
Проучване показва, че ако нямаме достатъчно време да се наспим, можем да излъжем тялото си с плацебо сън.
Участниците в проучването, които вярват, че са спали по-добре, въпреки че не са, показват по-добри резултати на когнитивен тест от тези, които са смятали, че са спали по-зле.
За експеримента
на участниците е изнесена кратка лекция за връзката между качеството на съня и когнитивните способности. Те са информирани също, че нормалното количество БДО (Бързо движение на очите) сън е между 20% и 25%.
След това участниците са закачени за устройство, за което им е казано, че ще измерва пулса и сърдечния им ритъм, както и мозъчната активност, за да може с програма да се изчисли колко часа БДО са имали през нощта.
Изключително малка част от подложилите се на експеримента имат съмнения относно верността на данните (от така или иначе фалшивата машина, която те мислят за истинска).
След като сънят на участниците е „тестван“, на някои е казано, че имат 16,2% БДО (под средното за качествен сън), а на други, че имат 28.7% БДО (над средното).
След това участниците сами оценяват как се чувстват
Оказва се, че тези, на които е казано, че са спали по-качествено, се справят по-добре на тест за бързо преработване на информацията, включващ събиране на много числа. Тази част от участниците се справя по-добре и на втория тест, който е свързан с контрола над речта.
Тези, които са мислели, че не са спали добре, се справят по-зле и на двата теста, като на когнитивния тест разликата не е толкова фрапираща.
Чрез експеримента учените достигат до заключението, че настроеността може да повлияе когнитивните ни способности както в положителен, така и в отрицателен аспект.
Как можем да се излъжем, че сме спали по-добре, когато знаем, че не сме?
Универсалността на плацебо ефекта във всяка една сфера от човешкия живот продължава да впечатлява учените, но информацията за това, как точно той действа, е все още недостатъчна, за да се изготвят различни планове за „самолечение“.
НЯКОЛКО СЪВЕТА ЗА ПО-ДОБЪР СЪН
Още повече, че в други проучвания при пациенти, страдащи от мигрена, са регистрирани по-ниски нива на болка, след като взимат плацебо хапчета, за които знаят, че са плацебо.
Човешкият мозък е наистина един невероятен орган, за който знаем твърде малко, но това, което знаем, е достатъчно да ни накара, да се научим да го използваме правилно.
Много често сами се разболяваме с мислите си, дори и тялото ни да е напълно здраво. По същия начин се чувстваме изморени, обвинявайки преминаването от едно часово време към друго или фазите на луната.
Ако успявате да в дългосрочен план да си взимате поне 8 часа сън, то трябва да сте съвсем наясно, че една вечер с 4 часа сън няма да ви повали.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
Четете още:
Трябва ли да спим по два пъти на ден
Как да спим като Леонардо да Винчи и Никола Тесла
Този римски император ще ви накара да станете от леглото
Учени търсят отговор на въпроса, от каква важност е сънят за живота
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!