Н а Джеймс Бонд - най-великият шпионин и вероятно най-големият екшън герой в историята на киното, са му отнели над 50 години да създаде 24 филма по своите вълнуващи приключения.
Даниъл Крейг възнамерява да се завърне в ролята на Джеймс Бонд
Новият Бонд най-накрая е на ход
Необятната галактика на „Междузвездни войни“, изпълнена с различни герои и злодеи от всевъзможни времеви линии, дотук е дала на света само девет филма за повече от 40 години съществуване.
Star Wars: Последните джедаи – филмът, който всички очаквахме
Първи критически отзиви за новите „Междузведни войни“. Без спойлери
Как тогава Marvel Studios успяха да създадат поредица от общо 18 филма, които излязоха по киносалоните в рамките на по-малко от 10 години, и сега се приготвят да зашеметят света с грандиозния финал на третата ѝ фаза?
ВИЖТЕ ЕКСПЕРИМЕНТА MARVEL В СНИМКИ
Факторите са много, но крайният резултат наистина е изключително впечатляващо постижение в модерната киноиндустрия, което веднага провокира много опити на конкуренти да повторят печелившата формула.
В 18-те си филма дотук студиото е представило на публиката по киносалоните десетки персонажи, сред които супергерои, техните помощници, семейства и врагове – и всички те съществуват в един и същи свят.
Този свят е очертан посредством десетки малки детайли като надписи върху сгради в различни сцени, препратки в различните филмови диалози към други ленти от поредицата и, разбира се, запазената марка на Marvel Studios – сцените по средата и след края на финалните надписи, в които различни познати лица се появяват изненадващо, за да засвидетелстват своето присъствие в тази споделена вселена.
Личностите в този всеобхватен свят са толкова много, че според режисьорите на „Отмъстителите: Война Без Край“ Джо и Антъни Русо, броят на персонажите в предстоящия филм ще бъде общо 67. Архитект на всичко това е вездесъщият продуцент на Marvel Studios Кевин Файги.
Файги е основната мисловна сила зад повечето истории във филмите от преплетената по всевъзможни начини филмова вселена на Marvel и именно неговата безкомпромисна визия е довела студиото до този етап от развитието на своята поредица.
От 2012 г. насам нито един филм от нея не е регистрирал приходи, по-ниски от половин милиард долара.
Цената на този успех е била уволненията на редица режисьори с авторски нагласи за своите филми, които не са искали да се съобразят с вижданията на Файги за бъдещето на вселената на Marvel.
Пати Дженкинс, която миналата година пренаписа историята на супергеройския филмов жанр с „Жената Чудо“, беше уволнена от режисьорската позиция в „Тор: Светът на мрака“ поради тази причина.
Едгар Райт, чийто миналогодишен хит „Зад волана“ ще претендира за три награди „Оскар“ след десетина дни, също бе отстранен от режисьорския стол в „Ант-Мен“ по същата причина.
Не, когато менажираш вселена от 18 филма със стотина действащи персонажи, не можеш да правиш компромиси с креативната си визия, дори и за компромис да те молят хора като Дженкинс или Райт. Ексцентричният новозеландец Тайка Уайтити беше първият режисьор с подчертано индивидуален авторски почерк, който се сработи с корпоративната структура в Marvel и им предостави един от най-големите им хитове с „Тор: Рагнарок“ през ноември миналата година.
Сега, почти седмица след премиерата на „Черната пантера“ и само няколко месеца преди „Отмъстителите: Война Без Край“, е идеалният момент да отправим поглед назад към историята на филмовата вселена на Marvel и да направим кратък преговор кои филми и герои се числят към нея.
Все пак не искаме да влезете в киносалона и да очаквате Железния човек да се сбие с Батман, а Супермен и Капитан Америка да се съюзят, нали така?
Галерията ще ви помогне доста в това отношение.
Четете още за кино:
Пътеводител на филмовия стопаджия
Малките успехи и гръмките провали в „Лигата на справедливостта“
„Най-(не)мрачният час“ на големия Гари Олдман
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!