Т ом Круз не просто тича във филмите си. Ръцете и краката му се движат като бутала на реактивен двигател, лицето му се стяга в сурова гримаса, а вените му ясно изпъкват. Всеки може да разпознае спринтиращ Том Круз на големия екран.
Това е факт, защото екшън легендата и до наши дни отказва да използва услугите на дубльори дори в изпълнението на най-опасните каскади в зрелищните си филми. Историите, хроникиращи отдадеността на Круз към своята форма на изкуството, са достатъчни, за да напълнят цяла книга, и, напук на традиционния скептицизъм, с който се гледа на разкази за подобни звезди, много малко от тях са украсени.
При заснемането на откриващите сцени от „Мисията невъзможна II“ Круз вдига рязко кръвното налягане на продуцентите на касовия проект с настояването си лично да се катери по склоновете на Скалистите планини, където началото на действието открива неговият герой. Оттогава насам са минали почти 20 години и Круз се е наредил сред въпросните продуценти, тъй че вече никой не може да му държи сметка по какъв начин ще изложи живота си на опасност пред камерите.
Десет години по-късно, за „Мисията невъзможна: Режим Фантом“, четвъртата и най-вълнуваща дотук част от поредицата, Круз се изкатерва до върха на най-високата сграда в света, Бурж Халифа в Дубай. Документални кадри от снимките на филма показват как актьорът виси с предпазни въжета от прозорците на небостъргача, а около него кръжат хеликоптери.
@RealKevinNash @TomCruise Wow! Amazing that Tom did everything himself pic.twitter.com/gZIny76h76
— sarah ☀️ || #savetimeless (@tomhiddllston) 8 юли 2013 г.
Именно фотограф от тези хеликоптери увековечава Круз на върха на сградата в снимка, която със сигурност струва много повече от 1000 думи, както гласи популярният англоезичен фразеологизъм. С тази безумна каскада актьорът поставя летвата толкова нависоко в направата на екшън филми, че само самият той е успявал да я надскочи дотук.
В „Мисията невъзможна: Престъпна нация“, петият филм от поредицата, Круз увисва лично от излитащ товарен самолет в движение. Подвигът му бе показан от статисти, уловили от дистанция с телефоните си заснемането на сцената, още преди да е излязъл дори първия трейлър за лентата.
В „Мумията“ пък актьорът отвежда цялата продукция във Франция, за да заснемат сцена в падащ самолет при реални условия на нулева гравитация.
Experience the thrilling sense of pure free fall with @tomcruise in #TheMummy. Own it on Blu-ray, DVD & Digital: https://t.co/wdn6BAoDgu pic.twitter.com/aArPPcaoW5
— #TheMummy (@themummy) 20 септември 2017 г.
В наши дни това вече е основната реклама на филмите на Круз – повече, отколкото който и да е трейлър, телевизионно интервю или публична поява, хората са изумени и
очакват с нетърпение да видят поредния му налудничав екранен подвиг.
Е, какво толкова, вероятно се питат някои от същите онези скептици, които споменах в началото на този текст и които не вярват в истинността на нито една история за холивудска звезда, каквато е Круз. Та нали и хора като Джони Ноксвил от Jackass и прочие други лица от киното и телевизията са излагали живота си на опасност в подобни дръзки изпълнения?
Факт, това е така. Но разликата е в мащаба на изпълненията. Разликата е в гонената с тези изпълнения цел. И разликата, разбира се, е в магнитуда на личността пред камерата.
Том Круз не изпълнява тези каскади с цел търсене на внимание или припечелване на лични средства.
За Бога, Том Круз е най-преуспелият актьор в киното за последните три десетилетия! Във филмографията му има повече хитове, отколкото има зъби в устата на човек като Джони Ноксвил. Круз би могъл спокойно да се оттегли от актьорската професия и да продължи да печели десетки милиони долари годишно само като рекламно лице.
Но това е Том Круз. Това е живата легенда на Холивуд, лицето на американското комерсиално кино,
най-голямата филмова звезда на планетата за последните 30 години.
Той прави това, защото изпитва дълг към аудиторията, която го е превърнала в това, което е днес, и към своето изкуство. Той прави това, защото така диктува желязната му професионална етика.
Отдадеността му се манифестира и по много различни начини отвъд физическите подвизи. В наши дни Круз продуцира почти всеки филм, в който участва – той сам плаща част от бюджета на лентата, участва в създаването на историята, в селекцията на режисьора, в кастинга на актьорите. Круз е армия от един човек и всяка година редовно създава най-развлекателните филми, излизащи от Холивуд.
Възторжените критически отзиви за „Мисията невъзможна: Разпад“, изразени най-красноречиво в рейтинг от 93% в сайта Rotten Tomatoes, поставят шестия филм от култовата поредица на върха ѝ дотук. Прогнозираните приходи от първия му уикенд по киносалоните из света надхвърлят 200 милиона долара – сума, която сама по себе си е по-висока от заложения продукционен бюджет от около 170 милиона.
И в новата си „Мисия“, по кината у нас от този петък, Том Круз ще продължи да тича така, както само Том Круз може. От 30 години насам той спринтира към безсмъртието и в паметта на няколко поколения филмови зрители, вече го е достигнал.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!