В сяко малко момиче има своя любима кукла.
Никога няма да забравя моята – казваше се Нели. Носеше синя карирана рокличка и синя шапка.
От двете страни над раменете ѝ падаха две руси плитки, а при поклащане едното ѝ око се затваряше. Казваха ми, че е дефектна, но аз така си я обичах.
Всяко момиче има своята Нели, която се е запечатала ярко в спомените му. И всяка Нели крие своите тайни, и има своята история.
Разхождайки се по една малка уличка в сърцето на София, се натъкнах на приказно място, пропито с неразказани истории – Арт-къща с музей „Куклите“.
Учудих се, че не бях чувала за нея и същевременно се заинтригувах какво ли се крие зад вратите ѝ.
Една къща на над 100 години, превърнала се в дом на хиляди кукли
Къщата сама по себе си е част от историята, съществувайки вече повече от век и извоювайки си титлата архитектурен паметник на културата.
Основателката на музея, Жени Костадинова, започва да се занимава с изработване на кукли през 1999 г., а през 2012 г., вдъхновена от пророчицата Ванга, която практикувала ритуал с кукла – „измолване на дете“, създава и арт-къщата „Куклите“.
Така архитектурният паметник на културата се превръща в един приказен свят, където цари вечно детство.
Старата къща е дом на една още по-стара госпожица -
150-годишната Гертруда от Германия. По бузите ѝ ясно личат годините, а очите ѝ искат да кажат толкова много, но устата мълчи. Тя дели своята вълшебна стая с кукли, близки до нейните години, но и доста по-млади, с кукли от Европа и извън нея, кукли от порцелан, пластмаса, плат, дърво.
Съжителства с красиви порцеланови аристократки от Викторианската епоха, японски кукли на желанията, руски чаени кукли, пеещата булка на Ванга, истинския Веселинчо и още много други, а сега на гости е дори куклата символ на студентското предаване „Ку-ку“.
В НАШАТА ГАЛЕРИЯ ВИЖТЕ ИСТОРИЯТА НА НЯКОИ ОТ КУКЛИТЕ И ОЩЕ...
Кукли от целия свят могат да бъдат видени в различните зали на музея
Представители на 70 държави се крият зад стъклени витрини, а броят им непрекъснато расте, докато всички страни на Земята не изпратят своя „посланик“ в музея на куклите в София.
Кукли от Германия, Австрия, Русия, Северна и Южна Корея, Япония, Китай, Бали, Катар, Дубай и още много страни стоят гордо на рафтовете и представят своята родина.
Колекция от стотици български фолклорни кукли гордо представя България
редом до тях. Тя се състои от над 300 кукли и е събирана повече от 50 години. Подарък е на музея от семейството на балетиста от Музикалния театър в София Василий Гордиенко.
ВИЖТЕ ИСТОРИЯТА НА ФОЛКЛОРНАТА КОЛЕКЦИЯ В НАШАТА ГАЛЕРИЯ
Сред куклите има представители на всички етнографски области чрез носиите им, както и герои от българския фолклор и български исторически личности.
Музеят на куклите е едно магическо място в сърцето на София,
където времето е спряло. Щом влезеш, не можеш да си тръгнеш.
Куклите те привличат със своята красота и мистичност. Искаш да узнаеш още и още за тях, а те ти разказват толкова, колкото сам можеш да разбереш…
Вижте още:
Майка превръща куклите в това, което трябва да бъдат
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!