М ного преди да се появят новите примери за успешни и вдъхновяващи предприемачи като Марк Зукърбърг или Илон Мъск, точно преди 92 години на този свят се появява Ингвар Кампрад.
Мъж, чието име се произнася трудно, заради скандинавските му корени, но чиито идеи и дела оставят траен отпечатък в историята и в мебелната индустрия.
Предполагаме, че поне веднъж в живота си сте чували за бранда ИКЕА.
И най-вероятно дори сте посещавали магазин на марката - било то този в Гърция (когато в България все още нямаше открит такъв), било този в София - на Околовръстния път или пък по време на пътешествие из Европа, в някоя от западните страни.
И ако и вие сте се дивили на креативните мебели и идеи как да се аранжират те в стаите на дома, то за тези ваши възгласи вина има един единствен човек - Ингвар!
Ингвар Кампрад се ражда на 30 март 1926 г.
в шведския град Смоланд в семейството на немски емигранти, преместили се там след края на Първата световна война.
Бизнесът и продажбите го вълнуват още от малък. Макар да е бил дете, семейството му го пускало до столицата Стокхолм, където купувал кибрити на едро и ги продавал на дребно в града.
На 17-годишна възраст получава пари от баща си, с които да си помогне за своето образование. Но твърдоглавият тогава тийнейджър отказва да учи и влага средствата в основаването на първата си компания.
Идеята за името ИКЕА му хрумва,
събирайки инициалите му (ИК) и добавяйки първите букви от фермата и селото, където израства - Елмтарюд (Е) и Агюнард (А). В началото асортиментът включва мебели, но само по каталог.
Като един типичен представител на зодиакалния знак Овен, Ингвар не се ограничава в мащабите на своите идеи. Паралелно с мебелния бизнес, търгува с моливи, портмонета, рамки за картини, покривки за маса, часовници, бижута и найлонови чорапи. Той ги доставя на клиентите си с велосипед.
Така идва краят на Втората световна война, а в този период Ингвар вижда голяма възможност - обзавеждането става много търсено в първите мирни години след 1944 г.
Именно тогава е и преломният момент в бизнес кариерата на Кампрад - видял потенциал в интериорния дизайн, той решава да прекрати останалите си продуктови линии и да се съсредоточи само върху мебелите.
Така, 15 години след основаването на марката ИКЕА, през 1958 г. в малкото шведско градче Алмхулт врати отваря и първият магазин на бранда.
Кампрад има доста сериозно преимущество срещу своите конкуренти –
залага на огромен шоурум, в който хората могат да видят, да докоснат и да почувстват стоките, за да са сигурни, че влагат парите си в нещо качествено и удобно.
Идеята му хрумва след откриването на първия магазин на марката в Стокхолм, когато продавачите не успяват да донесат стоките от халетата. Така за клиентите бива "отворен" на свободно ползване самият склад.
Умната организация предлага на посетителите "еднопосочно пътуване" и те са принудени да минат през всички зали, за да излязат. Евтините цени пък идват от практичните опаковки, които са няколко пъти по-компактни от опаковките на която и да било друга верига за мебели. Мебелите се събират във всеки багажник и пестят на клиентите пари за транспорт.
Ингвар Кампрад залага на семпли и сравнително евтини мебели,
които пестят място и всеки може да сглоби сам. Близки до Ингвар споделят, че самият той като млад често недоумявал как мебелните магазини продават вече сглобени мебели, които на практика било невъзможно да пренесеш с автомобил от магазина до дома си, особено в онези години. Всъщност това го провокира да измисли и лесно решение на проблема, от което се възползваме и ние до ден днешен.
Оттам нататък успехът на ИКЕА се дължи единствено на упоритата работа на Ингвар и неговия екип. Колегите му го описват като мил, отдаден и отговорен началник, който никога, дори и на преклонна възраст не се е възприемал като нещо повече от останалите и до последно е работил отговорно наравно с тях.
През 2004 г. Ингвар надминава Бил Гейтс по богатство.
Според списание Forbes през 2008 г. той е вторият най-богат човек в Европа и седмият най-богат човек в света. Богатството му се оценява на 31 милиарда щатски долара.
Хроникьори на световния бизнес през 20-ти и 21-ви век твърдят, че утвърдената ИКЕА върви напред, защото от самото създаване на марката до настоящето почти не променя първоначалната си концепция - да предлага на хората качествени и изгодни мебели. Единствените промени са свързани с актуалните тенденции в бизнеса и екологичната ориентираност, по която поемат повечето марки в последните години.
Разбира се, като всеки друг успешен предприемач, и Ингвар не го подминават възходите и паденията в бизнеса. През 1998 г. от печат излиза негова книга, посветена на историята на ИКЕА, в която е описана и битката му с алкохолната зависимост.
Зa няĸoлĸo дeceтилeтия тoй cъздaвa иcтинcĸи мeждyнapoдeн гигaнт c нaд 380 мaгaзинa и пpoдaжби зa пoвeчe oт 36 милиapдa eвpo ĸъм 2016 г.
Ocвeн c тoзи cи ycпex, Kaмпpaд cтaвa извecтeн и cъc cĸpoмния cи нaчин нa живoт, въпpeĸи чe ce нapeждa cpeд нaй-бoгaтитe xopa в cвeтa. Toй ĸapa cтapoтo cи Vоlvо гoдини нapeд и cи ĸyпyвa дpexи втopa yпoтpeбa.
Ингвар умира на 91-годишна възраст на 27 януари тази година, малко преди да навърши 92…
"Ингвap Kaмпpaд бeшe вeлиĸ пpeдпpиeмaч c типичeн зa южнитe швeди xapaĸтep - тpyдoлюбив и yпopит, изпълнeн c тoплинa и c бляcъĸ в oчитe. Toй paбoти дo ĸpaя нa живoтa cи, ocтaвaйĸи вepeн нa мoтoтo cи, чe мнoгo нeщa тeпъpвa мoгaт дa бъдaт нaпpaвeни", ce ĸaзвa в oфициaлнoтo изявление на ИКЕА по повод смъртта му.
Hecлyчaйнo тoй e нapичaн eдин oт нaй-дoбpитe пpeдпpиeмaчи нa минaлия вeĸ,
a caмитe швeди потвърждават, че Kaмпpaд e дoпpинecъл мнoгo, зa дa пoпyляpизиpa cтpaнaтa им.
В крайна сметка, от неговия вълнуващ живот остава семейството му - осиновената му дъщеря Аника (от брака му с първата му съпруга Кирстин Уолдинг), тримата му синове Питър, Джонас и Матиас (от втората му съпруга Маргарета, с която са женени от 1940 до 2011 г.) и петото му "дете" - ИКЕА, онова, най-известното, което всички познаваме и което ще остави името Ингвар Кампрад завинаги в историята.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!