Т ази нощ Луната ще изглежда необичайно голяма и ярка заради съвпадането на максималното приближаване до Земята и фазата на пълнолуние, съобщи АФП.
Днес всъщност се случват два астрономически феномена: фазата на пълнолуние ще настъпи почти в същия момент, когато Луната, чиято орбита е елипсовидна, ще достигне най-близката си точка до Земята.
Луната ще бъде най-близо до Земята в 13:22 ч. българско време (11:22 ч. по Гринуич), а пълнолунието ще настъпи в 15:52 ч. българско време (13:52 ч. по Гринуич). Щом падне нощта, тя ще бъде видима от всяка точка на света.
Суперлуната на 14 ноември ще е най-голямата от 68 години.
Това суперлуние ще е второто за 2016 г. Предишното беше миналия месец, а следващото ще е на 13 декември.
Не пропускайте още:
На колко години Луната се подлага на "пластични операции"
Как така светкавици обсипват Луната
Днес Луната ще бъде "само" на 356,509 км от Земята при средна дистанция от 384,400 км.
Предишното подобно събитие се е случило на 26 януари 1948 г., а следващото ще бъде на 25 ноември 2034 г.
Суперлунието е астрономическо явление, при което пълнолунието съвпада с най-голямото сближаване на Луната и Земята и спътникът ни изглежда с 14 процента по-голям и с 30 процента по-ярък от обичайното.
Луната сякаш е огромна и пламтяща, защото е в най-близката си до Земята точка - перигей.
Тогава разстоянието до нея е с 50 000 км по-малко в сравнение с апогея - най-отдалечената точка. Тези колебания в разстоянието се дължат на елиптичната орбита на Луната.
Декемврийското суперлуние ще съвпадне с метеорния поток Джеминиди. Затова той почти няма да се вижда на нощното небе.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!