П рез 2002 г. богат купувач плаща 180 хил. юана, почти 28 хил. долара, само за 20 гр от легендарния китайски чай Да Хонг Пао.
Дори в култура, в която пиенето на чай се цени като форма на изкуство от близо 1500 години (и има система за класификация на чай, която прави френското вино да изглежда простовато) цената е изумителна, пише Би Би Си (BBC).
Оригиналният Да Хонг Пао не просто струва теглото си в злато – струва повече от 30 пъти теглото си в злато: почти 1400 долара за един грам.
Това е един от най-скъпите чайове в света.
„Изглежда достатъчно добър за просяк, но е ценен като за император и носи сърцето на Буда“, казва Хсия Хаи, производител на чай в Уаишан – мъглив речен град в южната част на Китай. Хсия и семейството ѝ имат градини и отглежда чай от поколения, но все още всяка пролет отиват в планината, за да помолят бога на чая Лу Ю да им даде нови издънки.
Изумителният карстов ландшафт на Уаишан е известен с производството на чай в продължение на векове. Дъждът, който се излива по варовиковите клисури и карстовите зъбери, пълни тесните планински потоци и водопади, е богат на минерали, които придават аромат.
The drink that prices greater than gold #China #DaHongPao #LuYu #Tea #news https://t.co/1eUWgw6NyF pic.twitter.com/L7p46aeqbJ
— True Viral News (@trueviralnews) April 26, 2016
Днес всеки магазин в Уаишан има маса за дегустация на чай с комплект за ритуала на гонг фу ча (кунг-фу чай)
– китайската традиция, най-близка до японската церемония за пиене на чай. Също така във всеки магазин има рафтове с огромен избор на чаени листа.
Много Да Хонг Пао чайове са на изненадващо достъпни цени – Да Хонг Пао с приемливо качество може да струва около 100 долара за килограм в Уаишан.
Всеки истински Да Хонг Пао обаче произхожда от рязане от една и съща група дървета майки. Именно тези оригинални дървета произвеждат редкия и търсен оригинален чай.
„Оригиналният Да Хонг Пао е толкова скъп, защото почти не са останали от тези оригинални дървета,
а античните версии са почти безценни“, обяснява друг местен майстор на чай.
Дърветата, раждащи Да Хонг Пао вече са много стари, над 350-годишни и е трудно да си представим, че ще цъфнат отново. И най-вероятно няма. За последен път те са били обрани през 2005 г.
На 1 май,когато започне брането на чай, червен килим ще бъде опънат, красиви девойки, облечени в традиционни костюми ще изпълнят специален ритуал. Но
няма да има реколта.
Тези скъпоценни, древни храсти, обрани за последно през 2005 г., вероятно никога повече няма да родят чай. Това означава, че последните грамажи от него, пръснати сред различни колекционери, ще бъдат по-ценни от всякога. Може би в даден момент ще станат по-скъпи и от диамантите.
Вижте повече и за достъпния и любим на мнозинаи цейлонски чай във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!