К оледните традиции в България през годините търпят множество промени, но сред тях има няколко, които и до ден днешен все още се спазват и отбелязват от големи и малки. Макар и в XXI век, някои неща са по-добре да запазят автентичност.
Кои са българските традиции на Коледа, които сме успели да съхраним в дигиталния и технологичен свят около нас? Следващите редове ще ви дадат отговорите, а ако се сетите за някоя традиция, която не е попаднала в този текст – споделете ни я.
Може би първото, за което се сещаме, когато чуем думата „Коледа“ това са подаръците. От Дядо Коледа (подвизаващ се и под името Дядо Мраз преди време), от най-близките ни хора, а понякога и от нас самите. Подаряването е символ на споделеност и грижа за хората около нас. И в случаи размерът няма значение, защото независимо дали подаръкът е голям или не – той ще накара някой да се усмихне и да се почувства специален. Затова, погрижете се за най-скъпите ви хора – подарете им нещо от сърце и душа. Традицията с подаряването заслужава да бъде продължена и занапред. А понякога е хубаво и без да има специален повод. Кой не би се зарадвал на изненада и след празниците през зимата?
Какво би била една Коледа без вкусни гозби и отрупана трапеза с традиционни български ястия? Традицията повелява, че на коледната трапеза може да присъстват вече и месни ястия. И тук започва истинския кулинарен рай… Може би няма друг празник през годината, на който да се правят толкова много вкусотии, за които винаги си казваме „само още една хапка“ и така до последната хапка. Надали има някой, който по време на коледната вечеря носи колан… освен може би Дядо Коледа.
Несъмнено традицията по отношение на обредните хлябове се е запазила и до днес, защото може би няма дом в навечерието на Коледа, който да не ухае на вкусен хляб, краваи или питка.
Автентичната българска Коледа не може да мине и без коледарите. В нощта между Бъдни вечер и Коледа (Рождество Христово) младите момчета с юмурлуци, калпаци и тояги обикалят домовете, пеят коледарски песни с пожелания за здраве, щастие е плодородие.
Този коледен обичаи се практикува най-често в по-малките населени места, но през последните години дори и в градовете се сформират коледарски групи, предимно малки момчета, които продължават традицията. Да, може би пускат музика и от мобилните си телефони и понякога тоягата е заменена със селфи стик, но само за да се запечата момента и емоцията.
Независимо колко и кои коледни традиции са запазени и днес в България, най-важното остава всичко, което правим да ни носи щастие и радост. Какъвто и обичаи да е, ако се прави с желание и от добро сърце – несъмнено ще успее да се предаде през поколенията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!