С ветовноизвестният американски астронавт д-р Ричард Линехан е в България за Фестивала на науката. Тази неделя в "Музейко" всички малки страстни любители на междузвездните пътешествия ще могат да се срещнат с него.
Участникът в четири космически мисии на НАСА е прекарал десетки часове в открития Космос.
"Много хора имат първоначалния инстинкт, че когато се отвори люка и трябва да излязат в открития Космос, ще паднат. При мен нямаше страх. Много се развълнувах да изляза сам. Удоволствието е толкова голямо, че не исках да се прибирам, след като си свърша работата. Когато на Земята е нощ, я виждаш много добре, докато в светлите часове на деня буквално те заслепява", разказва д-р Линехан за това какво е усещането да се рееш в Космоса пред NOVA.
А ако някога сте се чудили каква е заплатата на един астронавт, Ричард Линехан отговаря:
"Не сме милионери със сигурност, все пак сме държавни служители. Не ни плащат зле, не се оплакваме, но не са огромни суми. Не сме като филмовите звезди".
Колкото до командировъчните, в Космоса такива няма.
"Първата ми мисия в Космоса продължи две седмици. Когато се върнах, получих командировъчните си, а те бяха на стойност 34 долара и 17 цента. Трябваше да покрият разходите от отлитането до ниския слой на орбитата на Земята. Това е шега, но още пазя този чек", разказва д-р Линехан.
Относно извънземните, астронавтът споделя, че досега не се е срещал с тях, но смята, че все някой ден тяхната среща с хората ще се случи.
Още един любопитен факт, който сподели д-р Линехан, е за храната в Космоса. По думите му най-вкусната е японската космическа храна.
На въпроса хърка ли се в Космоса, той разказа:
"Отговорът е да! На първата мисия ни казаха: "Не се притеснявайте, не се хърка в Космоса! Там не се случва!". Нашият командир е известен с това, че хърка много. Правеше го и в Космоса. Беше ужасно силно и ни създаваше проблеми в съня. Ние го записахме и го пуснахме на Земята, за да ги убедим, че са сбъркали. Това е вътрешноведомствена тайна, не казвайте, че съм ви казал".
Всички малки страстни любители на междузвездните пътешествия могат да се срещнат с д-р Ричард Линехан в неделя (13 май) в "Музейко" след 16 ч.
В момента д-р Линехан е част от космическия център “Джонсън” в Хюстън, Тексас, като започва кариерата си в НАСА през 1992 г. През 1996 г., 1998 г. и 2002 г. той лети на борда на космическата совалка "Колумбия", а през 2008 г. – на космическата совалка "Индевър".
Неговата първа космическа мисия се състои през 1996 г. Tя е първата в света, съчетала проучване на микрогравитационните науки и природни науки.
Това е и мисията с най-дълго пребивавалата в Космоса космическа совалка към този момент. Неговата втора мисия включва близо 10 милиона км., преминати за 381 часа и 50 минути. Тези две космически мисии служат като модел за бъдещи проучвания в областта на природните науки, които впоследствие се провеждат на борда на Международната космическа станция.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!