С градите са може би едни от най-впечатляващите произведения на изкуството, на които сме свидетели.
През последните години в България можем да видим впечатляващи и изключително иновативни архитектури.
Един от най-амбициозните проекти на български архитекти е мащабният офисен комплекс Капитал Форт и в частност неговият подиум, който цели дълготрайна промяна в отношението към съвременното работното място и града.
ВИЖТЕ СНИМКИ НА АРХИТЕКТУРНИТЕ ПОСТИЖЕНИЯ В БЪЛГАРИЯ В ГАЛЕРИЯТА НИ
Подиумът се разглежда като самостоятелен архитектурен обект, заради неговата пространствена и функционална сложност, богатството на интериора и детайлите, и времевата разлика в проектирането.
Той е номиниран от камарата на архитектите в България в първия конкурс у нас.
В първото издание на конкурса участват 41 проекта, осъществени през първите 10 години от членството на България в ЕС.
До втория тур достигнаха 16 проекта, селектирани от международен архитектурен борд.
16-те номинирани проекта ще бъдат представени на Международния архитектурен и инженерен форум SHARE Sofia 2018 на 7 юни.
Невероятни сгради, които приличат на обикновени неща от живота
5 от най-красивите тавани по света
Международно жури, съставено от водещи имена в световната архитектура, ще определи големия победител и 4 специални награди.
За форума SHARE Sofia 2018 пристигат архитекти и инженери от 16 държави (Италия, Турция, Великобритания, Румъния, Иран, Полша, Холандия, Франция, Украйна, Белгия, Македония, Албания, Сърбия, Косово, Черна Гора и България), които ще представят върховите постижения в архитектурата чрез своите най-нови проекти с международно признание.
Председател на SHARE Sofia 2018 е председателят на Управителния съвет на Камарата на архитектите в България арх. Борислав Игнатов.
В конкурса се състезават проекти на нови сгради без ограничение в площта, обема и функцията, реконструкции, модернизации и адаптации на стари сгради, интериори, градски пространства.
Водещите критерии за оценка на проектите са приносът за подобряване на качеството на живот на обитателите, както и отношението към околната среда; архитектурните качества на проекта, използваните иновации и материали, ролята на светлината; екологичният подход и потреблението на енергия; отношението на потребителите и местните общности.
Вижте най-известните руски сгради, направени от лед
Едно място, където природата и архитектурата се преплитат
Членове на международното жури са арх. Йън Ричи от Великобритания,белгийският архитект сър Филип Самин, арх. Карем Язган от Турция, aрх. Паоло Бреша (Италия) и колегата му Томасо Принчипи, aрх. Шербан Циганаш (Румъния).
Събитието се провежда под патронажа на министъра на културата Боил Банов.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!