У правлението на времето е важно умение, от което се нуждаят както възрастните, така и на децата.
Експертите са установили, че децата, които знаят как да управляват времето си — които притежават качеството, известно като „самодисциплина“ — постигат по-голям успех в живота, независимо от това дали става дума за колежа или за кариерата, пишат експертите от „Приобщи се“.
ВИЖТЕ В НАШАТА ГАЛЕРИЯ 10 ИДЕИ, КОИТО ЩЕ ВИ УЛЕСНЯТ КАТО РОДИТЕЛИ
Повечето деца се нуждаят от помощ, за да се организират деня си рационално. Добрата новина е, че това е умение, което може да бъде преподадено и научено.
Във видеото вижте кои са думите, с които обиждаме децата без да осъзнаваме
Ето пет начина, чрез които да помогнете на вашето дете да придобие уменията за управление на времето:
1. Създайте „семейна линия на времето“
Използвайте дълга хартиена лента, за да създадете линия на времето за цялото семейство. Дайте възможност на всяко от децата да запише важните събития през всяка година от живота си, например „Тръгнах на детска градина“ „Падна ми първото зъбче“, “„Имам си коте“. Това упражнение ще помогне на децата да получат ясно усещане за времето и за изминалите години.
От конкретно към абстрактно мислене
Как да се справим с повишената двигателна активност при децата
2. Подгответе лист „Навреме“
Запишете на лист хартия основния график за учебните дни на детето си - събуждане, обличане и закуска и т.н.
Поставете листа върху хладилника или на стената в спалнята на детето – на място, където то лесно ще го вижда. Това ще покаже на децата какви са важните неща през деня и ще им помогне да имат по-добра представа за времето. (А тъй като графикът им е в писмен вид, може би ще имате по-малко спорове за това кога е време за лягане!)
3. Намалете времето пред синия екран
Телевизията е едно от нещата, които отнемат най-много време на децата (нека си признаем и за възрастните също). Определете заедно с детето колко часа седмично ще гледа телевизия. Прегледайте с него справочника с телевизионните програми и обсъдете кои програми може да гледа, накарайте го да запише шоу програмите, дните и часовете, след което поставете списъка близо до телевизора. Това ще помогне да детето да осъзнае по-добре колко часа прекарва пред екрана, ще го научи на отговорност относно времето за гледане на телевизия и може дори да освободи в графика му време за други забавни занимания.
10 лесни стъпки за щастливи деца
Как да изградим добра самооценка в детето си
4. Използвайте таблица със задълженията
Това умение е особено важно за децата, които вече ходят на училище. Накарайте детето да направи таблица и да попълни в нея всички свои задължения, например подреждане на масата в 17:30 ч. или подготовка на домашните в 19:30 ч. След това го поущрете да отбелязва всяка изпълнена задача.
5. Използвайте таблица с домашните
Накарайте детето да направи таблица с домашните си и да попълни в нея всички домашни работи, които трябва да предаде от понеделник до петък. След като приключи с всяка домашна работа, то може да поставя отметка до нея в таблицата. Това учи децата как да следят крайните срокове и задълженията си.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!