П рез 1522 на 28 ноември експедицията на Фернандо Магелан преминава Магелановия проток и навлиза в южно море, което нарича Тихи океан. Магелан е първият мореплавател, достигнал от Европа до Азия в западна посока и първият европеец, плавал в Тихия океан.
Въпреки че самият той умира преди завръщането си в Европа, част от екипажа, ръководен от Хуан Себастиан де Елкано, се завръща в Испания през 1522 г., завършвайки първото в историята околосветско пътешествие, с което окончателно се доказва кълбовидната форма на Земята.
Сватбата на Шекспир
На 28 ноември 1582 г. английският поет Уилям Шекспир, тогава само на 18 години, се жени за 26-годишната Ан Хатауей. Те имат три деца, едното – дъщеря на име Сюзан, се ражда само 6 месеца след сватбата.
Две години по-късно се раждат и близнаците Джудит и Хамнет. Хамнет е единственият син на Шекспир, но умира на 11 години. След раждането им Уилям Шекспир заминава за Лондон да търси работа като актьор и драматург.
Освен децата, малко се знае за бракът им. Хатауей надживява съпруга си със 7 години. Завещанието на Шекспир почти не споменава съпругата му, която вероятно получава по закон една трета от имуществото му.
Той отбелязва, че оставя своето „второ най-добро легло“, фраза, която предизвиква много спорове. Някои изследователи смятат, че това е обида към Ан, докато според други второто най-добро легло е брачното.
Фридрих Енгелс
През 1820 г. на тази дата е роден германският философ, икономист и революционер Фридрих Енгелс. Работейки като мениджър в английската семейна фабрика в Манчестър, Англия, Енгелс написва през 1842 г. студията „Положението на работническата класа в Англия“, в която стига до извода, че за подобряване на положението на пролетариата, той трябва да се бори за социализъм.
В съавторство с Маркс написва Манифест на комунистическата партия (1848 г.). Двамата участват в революцията в Германия през 1848 г. След неуспеха ѝ Маркс и Енгелс емигрират в Англия, където Маркс създава основното си произведение „Капиталът“ и стават съоснователи на Първия интернационал.
Техеранската конференция
На 28 ноември 1943 г. започва Техеранската конференция на трите съюзни държави – СССР, САЩ и Великобритания. Това е едно от най-големите дипломатически събития по време на Втората световна война.
На нея от Йосиф Сталин, Франклин Делано Рузвелт и Уинстън Чърчил са разгледани редица важни въпроси на войната и мира. Основни три са проблемът за откриване на втори европейски фронт, въпросът за влизането на Турция във войната и проблемът за следвоенното развитие на Европа и света.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!