А ко едно от новогодишните ви решения е да останете трезви, учените от Международната агенция за изследване на рака (IARC) към Световната здравна организация (СЗО) имат добри новини за вас: отказът от алкохол или дори само намаляването на алкохола може да намали риска от някои видове рак, предаде IFL Science.
Вече има доказателства, че консумацията на алкохол може да повиши риска от някои видове рак. Според оценки на СЗО над 740 000 случая на рак в света през 2020 г. са били причинени от употребата на алкохол. Но, както казва авторът на доклада Фархад Ислами пред STAT News, "ние знаем, какво ще стане, ако хората спрат да пият".
Ислами е част от група от 15 учени, които изследват въздействието на намаляването или спирането на консумацията на алкохол върху риска от рак, като в продължение на четири месеца преглеждат над 90 публикувани проучвания. На базата на тези данни екипът открива, че има достатъчно доказателства, които сочат, че намаляването на алкохола може да бъде свързано с намален риск от рак на устната кухина и хранопровода. Съществуват и ограничени доказателства за намаляване на риска от рак на ларинкса, колоректалния рак и рака на гърдата.
Fortunately I am too old for that #DryJanuary "current thing". My life, my choices, my wisdom.😉
— Rina (@vomFlakenbruch) January 2, 2024
(Pic by https://t.co/pZIIV7uUY2) pic.twitter.com/xO9eF5apDp
Изследователите установяват, че един от основните фактори, които допринасят за риска, е токсин, наречен ацеталдехид. Известен също като етанал, ацеталдехидът се получава при разграждането на алкохола в черния дроб. Той играе роля в неприятния махмурлук и, както показват проучванията, увеличава риска от рак. Пиенето на по-малко алкохол намалява излагането на такъв канцероген и съответно рисковете, които идват с него.
При прегледа на проучванията изследователите са установили и някои пропуски, които при по-нататъшно проучване биха могли да помогнат за още по-добро разбиране на връзката между отказа от алкохола и риска от рак.
"Проблемът с доказателствата в момента е, че много от наличните проучвания просто съобщават за риска при бивши консуматори на алкохол, без да показват, кога са спрели да пият, за колко време са спрели да пият или дали хората са продължили да пият, но са намалили консумацията си", обяснява Ислами. "Не разполагаме с много данни за това. Би било чудесно сега да има проучвания, които задават повече въпроси за продължителността на спирането или намаляването на алкохола", допълва той.
Въздържанието от консумация на алкохол може да бъде от полза не само за риска от рак - отказването на алкохола може да помогне и за подобряване на мозъчните функции, както и да сложи край на махмурлука.
Това е един добър повод да обявим "сух януари".
Цитираните данни са на базата на научни изследвания и не отменят посещението при специалист. Ако имате оплаквания или нужда от помощ, обърнете се към своя лекар за съвет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!