Г раматическа задача, която озадачава учените от пети век преди новата ера, е решена от студент от Кембриджкия университет и може да "революционизира изучаването на санскрит", съобщи професор, цитиран от ДПА.
27- годишният индийски докторант Риши Раджпопат е успял да декодира правило, преподавано от древноиндийския лингвист Панини, живял преди около 2500 години.
"I had a eureka moment at Cambridge!"
— Cambridge University (@Cambridge_Uni) December 15, 2022
The world's greatest grammatical puzzle that had defeated scholars for centuries has been cracked by #Sanskrit PhD student @RishiRajpopat.
Read how he did it 👇@stjohnscam @CambridgeFames @HCI_London
Санскрит се говори в Индия едва от около 25 000 души от население от над един милиард, отбелязват от университета на Кембридж.
Санскритският обаче е свещеният език на индуизма и средство, чрез което от векове се разпространяват най-великите постижения на индийската наука, философия, поезия и друга светска литература.
Граматиката на Панини, известна като "Осемкнижие", разчита на система, която функционира като алгоритъм за превръщане на основата и наставката на дадена дума в граматически правилни думи и изречения.
Често обаче две или повече от правилата на Панини се прилагат едновременно, което води до конфликти помежду им.
Панини преподава "метаправило", което традиционно се тълкува от учените като означаващо: "в случай на конфликт между две еднакви по сила правила, печели това, което се появява по-късно в последователния ред на граматиката".
Това обаче често води до граматически неправилни резултати.
Риши Раджпопат е отхвърлил традиционното тълкуване на метаправилото. Вместо това той твърди, че Панини е имал предвид, че между правилата, приложими съответно към лявата и дясната страна на думата, древният учен иска да изберем правилото, приложимо към дясната страна.
Прилагайки това тълкуване, Раджпопат установява, че "езиковата машина" на Панини произвежда граматически правилни думи почти без изключения.
Rishi Rajpopat, an Indian PhD scholar at Cambridge University solves a 2500-year-old Sanskrit grammar conundrumhttps://t.co/jasTaO5MWK
— OpIndia.com (@OpIndia_com) December 15, 2022
Раджпопат казва, че е получил прозрение, след като неговият ръководител в университета на Кембридж, професорът по санскрит Винченцо Вергиани, го е посъветвал: "Ако решението е сложно, вероятно грешите".
"След като девет месеца се опитвах да разреша този проблем, бях почти готов да се откажа, не стигах доникъде. Затова затворих книгите за един месец и просто се наслаждавах на лятото, плувах, карах колело, готвех, молех се и медитирах. След това с неохота се върнах на работа и в рамките на няколко минути, докато прелиствах страниците, тези модели започнаха да се появяват и всичко започна да придобива смисъл", разказва Риши Раджпопат. "Имаше още много работа за вършене, но бях открил най-голямата част от пъзела", допълва той, като казва, че последвалите проверки са му отнели още две години и половина.
"Някои от най-древните мъдрости на Индия са създадени на санскрит и ние все още не разбираме напълно какво са постигнали нашите предци. Често ни карат да вярваме, че не сме важни, че не сме допринесли достатъчно. Надявам се, че това откритие ще вдъхне на учащите в Индия увереност, гордост и надежда, че и те могат да постигнат велики неща", казва още Раджпопат.
Той се надява, че сега ще бъде възможно граматиката на Панини да се преподава на компютри.
"Моят студент Риши разреши загадката. Той намери изключително елегантно решение на проблем, обърквал учените в продължение на векове. Това откритие ще направи революция в изучаването на санскрит в момент, когато интересът към езика се възражда", каза на свой ред професор Вергиани.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!