У чени от технологичния университет Нанянг в Сингапур превръщат изхвърлени кори от плода дуриан в превръзки с антибактериален гел, съобщи "Ройтерс".
Миризливият плод, забранен за хапване на обществени места
Scientists in Singapore transform fruit leftovers into antibacterial bandages https://t.co/PBi6yGHUtC pic.twitter.com/S2vRAtGKT5
— Reuters (@Reuters) September 20, 2021
За целта от корите се извлича целулозен прах, след като те бъдат нарязани и лиофилизирани. Прахът се смесва с глицерол и се превръща в мек хидрогел. От този хидрогел се изрязват превръзки.
Можете ли да познаете кои са тези плодове и зеленчуци?
"В Сингапур консумираме около 12 милиона дуриана годишно. Корите и семената се изхвърлят, с тях нищо не се прави и замърсяват околната среда", обясни проф. Уилям Чен. Това е начин да бъдат оползотворени.
Технологията може да се използва и за други хранителни отпадъци.
Сравнени с обикновените превръзки, органичните с хидрогел поддържат местата с рани по-хладни и влажни и това може да ускори заздравяването.
Второто най-смрадливо нещо на света - вкусно и скъпо
Не дишайте! Най-отвратителните миризми в света
Използването на отпадни материали и дрожди за антибактериални превръзки е по-евтино от производството на обикновени превръзки с антимикробни качества. За тях са необходими по-скъпи метали като сребро и медни йони.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!