Т рудно е да срещнем човек, който да не се е качвал на самолет през живота си. Това е уникално преживяване, което хората не правеха особено често до съвсем скоро. Така че не е чудно, че то ни причинява някои странни и неочаквани неща, включително да ни разплаква.
Докладите по темата са анекдотични, но са много: През 2011 г. Virgin Atlantic дори проведе проучване, което установи, че "повече от половината от анкетираните (55%) са съгласни, че емоциите им се засилват по време на полет, а 41% от анкетираните мъже са заявили, че се крият под одеяла, за да скрият сълзите си".
Когато летим, е по-вероятно да се разплачем - но защо?
"На всяка възраст, при различните полове, религии, раси и произход, много хора имат някое от основните психични заболявания - от клаустрофобия до агорафобия и други различни прояви на тревожност - те са повсеместни", казва д-р Робърт Л. Куигли, старши вицепрезидент и регионален медицински директор на International SOS & MedAire.
"Стресът от пътуването е достатъчен, за да задейства всеки, който има базови проблеми с психичното здраве", казва той.
Малцина твърдят, че пътуването със самолет не е стресиращо: Да стигнеш навреме до летището, да преминеш през интензивния контрол на сигурността, след това да се качиш на самолета и да се увериш, че си натъпкал всичките си вещи и тялото си в малки пространства - възможно най-бързо - е предизвикателство.
Ако пътувате самостоятелно, сте затворени в малко пространство с група непознати за времето на полета. Тези обстоятелства изнервят мнозина.
А след това има и причина за пътуването. Току-що сте се сбогували с любим човек или летите за интервю за работа или за място, на което никога не сте били? Всички тези неща са стресиращи дори за най-равнодушните хора. Като прибавите дори лек проблем с тревожността (тревожността е най-разпространеното психично заболяване, засягащо почти 20% от населението), не изглежда толкова любопитно защо хората могат да се окажат в плач, щом се издигнат нагоре.
Самолетите също са особена - и често неприятна - среда.
Все по-малките седалки и намаленото до минимум пространство за краката водят не само до болки в бедрата и коленете.
"По-малките седалки увеличават тревожността - основните ви физически граници са нарушени", казва д-р Джоди де Лука, лицензиран клиничен психолог от Колорадо и експерт по височината и емоциите.
"Вече не е успокояващо да летиш. Основните ни нужди - храна и напитки, одеяла и възглавници, не са осигурени. Ограничава се дори количеството, което можете да вземете на борда, за да се успокоите", добавя тя.
И още - налягането в кабината, което обикновено се поддържа на ниво 5000-8000 фута, може да има съвсем реални физически последици, в зависимост от човека.
"Съществуват множество доказателства, че по време на полет човек изпада в относително състояние на хипоксия [недостиг на кислород]", казва Куигли.
Според нея пътниците може да не осъзнават последиците от това.
"Един човек може да се чувства плачлив, друг сънлив - хипоксията влияе на хората по различен начин. Възможно е дори да има хормони, които се задействат от хипоксията - всичко това е идиосинкратично."
Като съберем тези фактори, не е изненадващо, че плачем на 36 000 фута. Чувстваме се физически странно, имаме малък контрол върху обстоятелствата и може да се чувстваме уязвими.
Чувствайки се по този начин, може да се обърнем към филмите по време на полет, но всеки, който е плакал заради ужасна романтична комедия - да, това бях аз, подсмърчайки на "Как да загубиш мъж за 10 дни" - знае, че понякога медиите могат да работят срещу намаляването на емоционалните чувства.
"Има нещо специално в това да плачеш на борда на самолет", казва Стивън Грьонинг, професор по кино и медии във Вашингтонския университет в Сиатъл, който е проучил как забавленията по време на полет могат да имат уникален ефект върху пътниците.
В проучване по темата, озаглавено "Плач по време на полет: The Intimacy of Inflight Entertainment, той твърди, че "технологичният апарат на развлеченията по време на полет генерира култура на интимност [като създава] отношения на изключителна близост между пътника и медийната форма".
Грьонинг смята, че комбинацията от стресови фактори и близостта на медията може да е причината, която ни води до сълзи.
Ролята на алкохола
Какво върви по-добре с един филм от чаша вино? Алкохолът може да помогне за намаляване на тревожността от полета за някои хора, но може да има и множество отрицателни ефекти: Той може да засили дехидратацията, която и без това засяга повечето пътници поради налягането в салона.
Физическите и психологическите ефекти на алкохола и налягането в кабината се допълват, казва Куигли. Така че, ако пиете коктейл по време на полет, двете неща могат да се засилят взаимно.
"Алкохолът може да ви направи по-емоционални - както и хипоксията", казва Куигли.
ДеЛука не съветва да се пие по време на полет и посочва, че е опасно да се комбинират лекарства за тревожност с алкохол.
"Може да се стигне до дихателна недостатъчност", казва тя.
И така, какво можете да направите, ако се чувствате емоционални по време на полет? Един от вариантите е просто да си поплачете, стига да можете да го направите, без да разстроите другите пътници. Всеки плаче по различен начин, може да се окаже, че можете да пролеете сълзите си по личен начин.
Но имайте предвид, че се намирате на обществено място - казва Де Лука. Тя съветва пътниците да се съобразяват със собственото си благополучие, както и с другите около тях. Така че, ако усетите, че сълзите ви наближават, помислете дали да не намерите уединено място, където да поплачете (което, признава тя, е предизвикателство в повечето самолети).
За да избегнете сълзите, "ако пътувате с някого, поговорете за чувствата си", съветва Де Лука като първа линия на защита. Ако сте сами, тя предлага да се разсеете: "Така мозъкът е принуден да мисли, вместо да чувства - решавайте кръстословица или Содук, играйте видеоигра или мисловни игри с помощта на азбуката."
Някои смятат, че подкастовете за медитация - Insight Timer и Tara Brach предлагат десетки безплатно - са полезни за успокояване и отпускане на забързания или емоционален ум.
Саморегулирайте това, което гледате или слушате, и избягвайте медиите, които обикновено ви карат да се чувствате емоционално, предлага Де Лука.
Това е по-лесно от всякога - и дори може да промени колко често се случва да плачете, докато летите.
"Нещото, което се е променило по отношение на развлеченията по време на полет, е, че хората вече по-често носят собствените си устройства на борда. Така че може да се наблюдава спад на плача на борда, защото хората сами избират какво да вземат със себе си в самолета", вместо да избират от предварително избрани опции, казва Грьонинг.
Някои са скептични, че хората плачат повече на голяма височина.
Д-р Пол Уикс публикува проучване, което показва, че хората плачат със същата честота като у дома, и нарича цялата концепция, че плачем повече, докато летим, "псевдофеномен".
Паметта също може да играе роля. Възможно е също така да си спомняме по-добре случаите, когато сме плакали в самолет, отколкото други случаи, когато сме проливали сълзи.
"Плачът сам по себе си не е запомнящ се за вас по начина, по който е запомнящ се плачът в самолета", казва Грьонинг.
Така или иначе, не би навредило да опаковате допълнителни кърпички.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!