П рез април 2010 г. необичайно земетресение с магнитуд 6,3 по Рихтер се случи под Гранада, Испания, като изпрати странни сеизмични вълни, които бяха уловени от станциите за наблюдение в Испания и Мароко. Сега изследователите смятат, че необичайните сеизмични сигнали са причинени от голямо парче океанска кора, което е потънало в мантията на Земята и напълно се е обърнало в процеса.
Според изследването, проведено от Даоюан Сун от Университета за наука и технологии на Китай и Меган С. Милър от Австралийския национален университет, записите от вълните от земетресението показват, че потопена океанска плоча се е спуснала бързо в мантията на Земята и се е обърнала.
Въпреки че тези открития изглеждат странни, надеждата е, че те действително ще помогнат на изследователите да разберат по-добре сложната тектонска структура на точката в западния средиземноморски басейн, където се сливат Африка и Евразия.
Weird Seismic Signals Identified In 2010 May Hint At Upside-Down Ocean Crusthttps://t.co/x1chJ8J7Hx
— IFLScience (@IFLScience) March 7, 2024
По-специално те се надяват, че изследването ще хвърли нова светлина върху региона, наречен регион Риф-Бетик-Алборан, който съдържа дъга, образувана от планинските вериги Бетик в Испания и планинските вериги Риф в Мароко, както и басейна на Алборанско море, източно от Гибралтарския пролив.
В допълнение, проучването може да допринесе за нашето разбиране за механизмите зад редките дълбоки земетресения, които понякога се случват на повече от 600 километра (373 мили) под даден регион.
Сън и Милър отбелязват, че вълните на земетресението – подписът на остатъчните вибрации в края на сеизмограмата – са продължили необичайно дълго време след земетресението през 2010 г. Тези вибрации са уловени от станциите за наблюдение в Мароко. Имаше също признаци на това, което те наричат късно пристигаща фаза на „допълнителна“ първична вълна (P-вълна) – вълни на налягане, които се движат по-бързо от другите вълни през земята и затова се откриват първи.
„Първоначално не се стремяхме да разберем по-добре дълбоките механизми на земетресението, тъй като няколко предишни проучвания са изследвали добре източника. Намерението ни беше просто да начертаем вълновите форми от любопитство, тъй като има толкова много какво да се научи от тях, когато човек отдели време да ги разгледа отблизо“, обясни Сън в изявление.
Екипът вярва, че би било полезно да се изследват сеизмичните вълни, причинени от дълбоки земетресения и на други места, като североизточен Китай, Южна Америка, Сунда-Банда и места като региона на Фиджи-Тонга. Това би помогнало да се установи дали и там работят подобни механизми. Това обаче ще изисква плътни сеизмични станции, разположени в районите, където се случват земетресенията.
Изследването е публикувано в списание Seismic Record.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!