С ред скривалището с блестящи златни съкровища от бронзовата епоха на Иберийския полуостров чифт корозирали предмети може би са най-ценните от всички.
Изследователите са установили, че една матова гривна и една ръждясала куха полусфера, украсена със злато, са изковани не от метал от земята, а с желязо от метеорити, паднали от небето.
Откритието, ръководено от вече пенсионирания ръководител на отдела за консервация в Националния археологически музей на Испания Салвадор Ровира-Лоренс, е публикувано през януари и показва, че технологията и техниките за обработка на метали са били много по-напреднали, отколкото сме предполагали, в Иберия преди повече от 3000 години.
Съкровището от Вийена, както е известно скривалището от 66 предимно златни предмета, е открито преди повече от 60 години през 1963 г. на територията на днешен Аликанте в Испания и оттогава се смята за един от най-важните примери за златарство от бронзовата епоха на Иберийския полуостров и в цяла Европа.
Определянето на възрастта на колекцията обаче е малко трудно благодарение на два предмета: малка куха полусфера, за която се смята, че е част от скиптър или дръжка на меч, и една гривна, подобна на торк. И двете имат това, което археолозите описват като „железен“ външен вид - т.е. изглежда, че са изработени от желязо.
На Иберийския полуостров желязната епоха - когато претопеното земно желязо започва да замества бронза - започва едва около 850 г. пр. Проблемът е, че златните материали са датирани между 1500 и 1200 г. пр. Така че установяването на мястото на артефактите, изглеждащи като железни, в контекста на съкровището от Вийена е нещо като загадка.
Но желязната руда от земната кора не е единственият източник на коваемо желязо. По света има редица железни артефакти от преди желязната епоха, които са изковани от материал от метеорити. Може би най-известен е кинжалът от метеоритно желязо на фараона Тутанкамон, но има и други оръжия от бронзовата епоха, изработени от този материал, и те са били много високо ценени.
Има начин да се направи разлика: желязото от метеоритите има много по-високо съдържание на никел от желязото, изкопано от земната почва. Затова изследователите получават разрешение от Общинския археологически музей във Вилена, където се съхранява колекцията, да тестват внимателно двата артефакта и да определят колко никел съдържат.
Те внимателно вземат проби от двата артефакта и подлагат материала на масспектрометрия, за да определят състава му. Въпреки високата степен на корозия, която променя елементарния състав на артефакта, резултатите категорично сочат, че и полусферата, и гривната са изработени от метеоритно желязо.
Така се решава дилемата как двата артефакта се съгласуват с останалата част от колекцията: те са изработени през един и същи период, датиращ от около 1400-1200 г. пр.н.е.
„Наличните данни предполагат, че шапката и гривната от съкровището от Вийена в момента биха били първите два предмета, които се приписват на метеоритно желязо на Иберийския полуостров, което е съвместимо с къснобронзовата хронология, преди началото на широкото производство на земно желязо", обясняват изследователите в своята статия
Тъй като предметите са силно корозирали, резултатите не са категорични. Но има по-нови, неинвазивни техники, които могат да се приложат към предметите, за да се получи по-подробен набор от данни, които биха помогнали за затвърждаване на констатациите, предполага екипът.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!