1

Н иколай Коперник е астрономът, който преди пет века обясни, че Земята се върти около слънцето, а не обратното. Истински ренесансов човек, той също бил математик, инженер, писател, икономически теоретик и лекар.

След смъртта си през 1543 г. във Фромборк, Полша, Коперник бил погребан в местната катедрала. През следващите векове местоположението на гроба му обаче било изгубено от историята.

Кой е Коперник?
Николай Коперник е роден в Торун през 1473 г. Той бил най-малкото от четири деца, родени в семейството на местен търговец.

След смъртта на баща му чичото на Коперник поел отговорността за неговото образование. Първоначално Коперник учел в университета в Краков между 1491 и 1494 г., а по-късно в италиански университети в Болоня, Падуа и Ферара.

След като изучавал медицина, каноническо право, математическа астрономия и астрология, Коперник се завърнал у дома през 1503 г. След това работил за своя влиятелен чичо Лукас Ваценроде Младши, който бил принц-епископ на Вармия.

Коперник работил като лекар, докато продължавал своите изследвания в областта на математиката. По онова време както астрономията, така и музиката се считали за клонове на математиката.

През този период той формулирал две влиятелни икономически теории. През 1517 г. развил теорията за количеството на парите, която по-късно била преформулирана от Джон Лок и Дейвид Хюм и популяризирана от Милтън Фридман през 60-те години. През 1519 г. Коперник също така въвел концепцията, известна сега като Закон на Грешам - паричен принцип, отнасящ се до обръщението и оценката на парите.

Моделът на Коперник за Вселената
Крайъгълният камък в приноса на Коперник към науката е неговият революционен модел на Вселената. Противно на известния тогава модел на Птолемеите, който твърдял, че Земята е центърът на Вселената, Коперник казал, че Земята и другите планети се въртят около слънцето.

Освен това успял да сравни размерите на планетарните орбити, като ги изразил по отношение на разстоянието между Слънцето и Земята.

Коперник се опасявал как работата му ще бъде приета от църквата и колегите му учени. Неговият магнум опус „De Revolutionibus Orbium Coelestium“ (За движението на небесните сфери) е публикуван малко преди смъртта му през 1543 г.

Публикуването на тази работа поставило началото на новаторски промени в разбирането на хората за Вселената, проправяйки път за бъдещите астрономи като Галилео, роден повече от 20 години след смъртта на Коперник.

Търсенето на Коперник
Катедралата Фромборк е последното място за почивка на повече от 100 души, повечето от които обаче лежат в безименни гробове.

Имало няколко неуспешни опита да се открият останките на Коперник през XVI-ти и XVII-ти век. Друг неуспешен опит бил направен от френския император Наполеон след битката при Ейлау през 1807 г. Той много уважавал Коперник като учен, математик и астроном.

През 2005 г. група полски археолози решили да се заемат с търсенето. Те били ръководени от историка Йежи Сикорски, който твърдял, че Коперник, служил като канон на катедралата Фромборк и би следвало да е бил погребан близо до олтара на катедралата, за който е отговарял по време на мандата си. Това бил олтарът на свети Вацлав, сега известен като олтарът на Светия кръст.

В близост до този олтар били открити 13 скелета, включително един непълен, принадлежащ на мъж на възраст между 60 и 70 години. Този конкретен скелет бил идентифициран като най-близкия до този на Коперник.

Криминалистика
Черепът на скелета послужил като основа за лицева реконструкция.

В допълнение към морфологичните изследвания, ДНК анализът често се използва за идентифициране на исторически или древни останки. В случая с предполагаемите останки на Коперник е възможна генетична идентификация поради добре запазеното състояние на зъбите.

Значително предизвикателство обаче било намирането на подходящ източник на референтен материал, тъй като не са известни останки на роднини на Коперник.

Малко вероятна находка
През 2006 г. обаче бил намерен нов източник на референтен ДНК материал. Установено било, че астрономически справочник, използван от Коперник в продължение на много години, съдържал косми сред страниците си.

Тази книга била отнесена в Швеция като част от военна плячка след шведското нахлуване в Полша в средата на XVII-ти век. В момента е притежание на музея Gustavianum в университета в Упсала.

Внимателното изследване на книгата разкрило няколко косми, за които се смята, че вероятно принадлежат на основния потребител на книгата - самият Коперник. Следователно тези косми били възприети като потенциален референтен материал за генетично сравнение със зъбите и костната материя, открити в гробницата.

При анализа както митохондриалната ДНК от зъбите, така и скелетната проба съвпаднали с тези на космите, което силно кара учените да вярват, че останките наистина са на Николай Коперник.

Мултидисциплинарните усилия, включващи археологически разкопки, морфологични изследвания и усъвършенстван ДНК анализ, довели до убедително заключение.

Останките, открити близо до олтара на Светия кръст в катедралата на Фромборк, е много вероятно да са на Николай Коперник. Тази монументална находка не само хвърля светлина върху последното място за почивка на една от най-влиятелните фигури в историята на науката, но също така демонстрира дълбочината и изтънчеността на съвременните научни методи за потвърждаване на исторически данни.

Коментари 1
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

1 коментар
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Пуснаха задържаните за убийството на мъжа, изгорил Корана в Швеция

Пуснаха задържаните за убийството на мъжа, изгорил Корана в Швеция

Свят Преди 5 часа

38-годишният Момика беше застрелян на 29 януари

Походът на сръбските студенти достигна Нови Сад

Походът на сръбските студенти достигна Нови Сад

Свят Преди 6 часа

Походът е част от протестните акции на студентите

Украйна уволни шефа на Агенцията за отбранителни поръчки

Украйна уволни шефа на Агенцията за отбранителни поръчки

Свят Преди 7 часа

Министерството подчерта, че това решение е продиктувано от необходимостта да се осигури стабилна и непрекъсната доставка на оръжия

Осъдиха мъж, следил бившата си приятелка

Осъдиха мъж, следил бившата си приятелка

България Преди 8 часа

Той е признал вината си

Присъди за обира на над 1,8 млн. лв. в Хасково

Присъди за обира на над 1,8 млн. лв. в Хасково

България Преди 9 часа

Групата отварила три масивни каси с металорежещи машини

<p>Министерството на финансите отчете дефицит от над 6 млрд. лв.</p>

Министерството на финансите отчете дефицит от над 6 млрд. лв. по КФП

България Преди 9 часа

Неизпълнението на разчетите се дължи основно на непостъпването на втория и третия транш по Плана за възстановяване и устойчивост

Тежка катастрофа край Костинброд взе жертва

Тежка катастрофа край Костинброд взе жертва

България Преди 10 часа

Движението е ограничено

Даниел Митов излезе с позиция за Шенген и граничните служители

Даниел Митов излезе с позиция за Шенген и граничните служители

България Преди 11 часа

Митов: Категоричен съм, че е необходимо човешкият ресурс на Гранична полиция да бъде съхранен

Актуална информация за грипа в България (ОБЗОР)

Актуална информация за грипа в България (ОБЗОР)

България Преди 11 часа

Враца удължава грипната епидемия, Хасково отменя мерките

Разследват смъртта на момиче във Велико Търново

Разследват смъртта на момиче във Велико Търново

България Преди 11 часа

По време на следобедна занималня в училище, детето е колабирало

Тадж Махал

Какво се крие в 22-те заключени врати на Тадж Махал?

Любопитно Преди 11 часа

Тадж Махал е олицетворение на любовта и архитектурното съвършенство и заема място сред седемте чудеса на света

Samsung Galaxy S25 прави AI наш практичен асистент

Samsung Galaxy S25 прави AI наш практичен асистент

Технологии Преди 11 часа

Изкуственият интелект влиза в ежедневието ни разумно и безопасно

.

Планина в Нова Зеландия получи човешки права

Любопитно Преди 12 часа

Планината Таранаки е най-новата природна даденост, която получи статут на личност в Нова Зеландия

Дания: Гренландия не е за продан

Дания: Гренландия не е за продан

Свят Преди 12 часа

Расмусен: Щях да съм по-изненадан, ако беше казал, че това е шега

Стартира десетото юбилейно издание на Vivacom Регионален грант

Стартира десетото юбилейно издание на Vivacom Регионален грант

Любопитно Преди 12 часа

Телекомът продължава да надгражда програмата с включване на студенти по комуникационни специалности

<p>НАП с важно съобщение към инфлуенсърите</p>

НАП: Инфлуенсъри, декларирайте доходите си!

България Преди 12 часа

Приходната агенция разработи информационни материали в помощ на създателите на онлайн съдържание и търгуващите в интернет