Ч ерната Мадона е термин, използван да бъдат описани картини на Дева Мария и малкият Исус изобразени с черна кожа. Черната Мадона или Черната Дева оспорва „приетите“ характеристики и символика на традиционната Дева Мария със светла кожа – много спорен въпрос в някои кръгове на католическата църква, пише Stars Insider.
Има множество примери за икони, картини и дървени статуи на Черната Мадона, открити в църкви, катедрали и манастири в Европа и извън нея.
Но защо Майката и Детето са представени по този начин
и къде можете да намерите най-интригуващите примери за тази почитана и понякога противоречива религиозна аномалия?
Примери за Черната Мадона могат да се намерят както в католически, така и в православни държави. Има повече от 500 изображения на Черната Дева в Европа, а над 150 се намират в църкви, манастири, галерии и музеи само във Франция.
Повечето Черни Деви са икони, които са с византийски произход или стил
и датират от Средновековието. Една от най-известните е Черната Мадона от XIV в., която се намира в Ченстохова, Полша.
Други примери са от Близкия изток, Кавказ или Африка – главно Египет и Етиопия.
Черната Дева е изобразявана и във формата статуи, обикновено от дърво, но се срещат също и от камък и мрамор. Едно от църковните чудеса на базиликата Св. Анна в Алтьониг, Бавария, Германия е изящна статуя на Черна Мадона.
Черните Мадони се изобразяват по два начина – свободно стоящи, изправени фигури или седящи фигури на трон.
Спекулациите защо тези икони и статуи са с тъмен цвят варират значително и често предизвикват спорове.
Някои учени смятат, че тези икони и статуи са изображения на предхристиянски божества с тъмна кожа, преосмислени като Мадоната с младенеца – ранни примери за културно присвояване, ако искате.
Други обяснения варират от Мадони, направени от тъмно дърво, или Мадони, които са станали по-тъмни с течение на времето поради фактори като стареене или сажди от оброчна свещ. Влошаването на оловните пигменти, използвани за покриване на фигурите, също носи вина.
Черната Мадона от XII в. в църквата Нотр Дам на Дижон във Франция беше преименувана на Нотр Дам дьо Бон Еспоар
(Дева Мария на Добрата Надежда), след като слой черен нюанс, първоначално приложен по неизвестна причина, беше премахнат, за да бъде изложен на показ по-светлия нюанс на естественото дърво.
През 2017 г. известната статуя, официално почитана като Черната Мадона в катедралата в Шартър, претърпя лифтинг, за да се премахне тъмното лице на Девата. Това беше много спорен ход, направен като част от обширната реставрация на катедралата. Статуята сега е бяла, а отговорните са критикувани за заличаване на миналото.
В някои страни Черната Мадона е напълно в съответствие с образа на местното население, което представлява.
Винаги е имало нежелание от страна на традиционното християнство и Католическата църква да приемат идеята, че Мадоната е черна. Но в нациите с тъмнокожи хора – и без общоприето вярване как всъщност изглежда Мария – е обичайно Майката и Детето да бъдат изобразявани като точно такива, тъмнокожи.
Една от най-добрите статуи на Черната Мадона в света е тази, която се намира в абатството Санта Мария де Монсерат в Испания.
Смята се, че произхожда от Светите земи по време на кръстоносните походи и е пренесено в Каталуния през XIII в., вероятно от рицарите тамплиери.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!