Н ово изследване на древноегипетските династии предлага интригуващо обяснение на загадката на гробницата на Шепсескаф, като я свързва с пълно слънчево затъмнение през 2471 г. пр.н.е, пише Iflscience.
По време на четвъртата египетска династия са построени Големите пирамиди в Гиза за фараоните Хуфу, Хафре и Менкауре. Смята се, че богът на Слънцето Ра - смятан от древните египтяни за баща на всички фараони - се е създал от могила с форма на пирамида, а формата на пирамидите представлява лъчи светлина от Слънцето.
„Хуфу наистина ще построи пирамидата си на платото Гиза, на видно място от Хелиополис (главния богословски център на култа към Ра), и ще направи изрична препратка към култа към Слънцето с грандиозната йерофания, която ще се случи в Гиза по време на лятното слънцестоене, пресъздавайки „соларизираната“ версия на двойния планински знак Ахет“, обяснява археоастрономът Джулио Магли в статия, която все още не е рецензирана.
„Всички наследници на Хуфу (Джедефра, Хафра, Менкаура) ще приемат наставката -Ра в името си и ще построят пирамидите си с оглед на Хелиополис.“
И все пак, след като тези пирамиди били завършени и фараоните погребани, настъпила внезапна и рязка промяна в тази практика. Когато Шепсескаф - вероятно син на Менкауре - умира, тялото му е поставено в постройка на плато на юг от Сакара, извън полезрението на Хелиополис и далеч от всякакви други пирамидални постройки.
Самата структура, макар и все така величествена отвътре и отвън, представлява голям правоъгълник с дължина 99,6 метра и ширина 74,4 метра.
„Като цяло, безпрецедентната и ненадмината форма на гробницата в Шепсескаф е наистина загадка. Налице са редица предложени решения за тази загадка, като повечето от тях, честно казано, са много слаби или дори несъстоятелни“, продължава Магли.
Сред тях е идеята, че това е просто резервна гробница или че Шепсескаф - който е управлявал до седем години - не е имал легитимност. Това, според Магли, противоречи на преднамереното и грандиозно изграждане на евентуалната му гробница.
Pharaoh Shepseskaf's Strange Tomb May Have An Astronomical Explanation | IFLSciencehttps://t.co/j7R6TSVUcr
— Natalia Elegante**The*Goodman*Report* (@NataliaElegante) April 1, 2025
По-близо до действителността е идеята на Хасан (1936 г.), който изказва предположението, че Шепсескаф може би умишлено е избрал да построи оригинален паметник, за да се разграничи от пирамидите, тъй като те са били твърде много свързани с култа към Слънцето.
Магли смята, че това може да се е случило в резултат на астрономическо събитие. Като археоастроном, Магли се опитва да изчисли пътя на пълното слънчево затъмнение от онова време. Орбитите на Луната и Земята около Слънцето са добре познати, което ни позволява да изчислим кога са настъпили те хиляди години назад в миналото или в бъдещето. Но пътят на тоталността е много по-сложен, тъй като въртенето на Земята може да се промени в отговор на фактори като промяна на морското равнище, земетресения и взаимодействия между Земята и Луната.
Макар че това са приблизителни данни, през последните години те се подобриха и Магли изчисли, че на 1 април 2471 г. пр. н. е. около 7:59 ч. сутринта в района щеше да настъпи тоталността. Всъщност вероятно е било впечатляващо.
„Плеядите бяха толкова близо до затъмненото Слънце, че бих се осмелил да предположа, че е възможно да са били видени, въпреки че тяхната звездна величина е ниска. Впечатляващо видими бяха двете планети Венера и Меркурий, в нещо като симетрична конфигурация по еклиптиката, със свързаното Слънце/Луна в средата. Пълнотата на затъмнението продължи ужасяващо много време: почти седем минути (затъмненията не могат да продължат повече от около 7 мин. 30 сек.)“, обяснява Магли.
Не е ясно дали древните египтяни биха възприели затъмнението като добро знамение, лошо знамение, или нещо съвсем друго. Въпреки това Магли казва пред Space.com, че странната форма и структура на гробницата на Шепсескаф „наподобява сграда, която се е намирала на най-свещеното място вътре в частта на тоталността“, като затъмнението е поставило началото на (временно) изместване от слънчевия култ, който е доминирал в Древен Египет.