У чените вече са картографирали напълно легендарно езеро в Нова Зеландия, което някога е било важна част от известната любовна история на маори. Техният анализ разкрива невиждани досега подробности за дълбоките хидротермални системи, скрити под неговата обезоръжаващо спокойна повърхност.
Мирна вода и изпълнени с насилие истории
Езерото Роторуа (Te Rotorua nui ā Kahumatamomoe на маорски) е специално място. Това е второто по големина езеро на Северния остров на Нова Зеландия и е образувано от яростните експлозии на сега спящ древен вулкан. Преди около 200 000 години този вулкан претърпял масивно изригване, което причинило срутването на подлежащата му магмена камера, създавайки голяма калдера с ширина 16 километра. След това, преди около 65 000 години, кратерът се напълнил с вода и се образувало езерото Роторуа, което е на сегашното си ниво през последните 22 000 години.
Weird Magnetic "Anomaly" Identified On New Maps Of Lake Rotorua For the First Timehttps://t.co/OUvt9YX6FC
— IFLScience (@IFLScience) February 5, 2024
Въпреки красотата си, езерото Роторуа все още е дом на хидротермална дейност, която ни напомня за бурните вулканични процеси, които са го създали. Всъщност някои обясняват как водите му понякога имат облаци пара, носещи се над него и че високото съдържание на сяра в езерото му придава „магически зелено-син“ вид.
Сега изследователи от GNS Science - институт базиран в Нова Зеландия, са картографирали дъното на езерото Роторуа и са разкрили нови подробности за древната му основа. Според тяхната работа, езерото крие хиляди „петна“, някои от които с диаметър 50 метра. Тези петна отбелязват местата, където газовите мехурчета са нарушили утайката на дъното на езерото.
Картата също така показва доказателства за древна река, която предхождала езерото. Може да се види как реката криволичи от брега на Sulphur Point и след това продължава на запад от остров Мокоя, преди да се извие на североизток. Островът, образуван от риолитен купол, създаден от бавно течаща лава, сега е тучна зелена среда, която служи като убежище за много от застрашените диви животни и редки птици в Нова Зеландия.
New Zealand: Scientists discover ancient river, old geothermal activity under iconic Lake Rotorua
— WION (@WIONews) February 5, 2024
Read: https://t.co/KUKVp1xDtXhttps://t.co/KUKVp1xDtX
Освен това е наситен с културно значение за хората от Те Арава, които го възприемат като свещено място. Важна подробност е, че остров Мокоя е мястото, където се е развила една от най-известните легенди в Нова Зеландия - любовната история на Хинемоа и Тутанекай.
Магнитни аномалии
Общо картите обхващат около 55 квадратни километра и представляват около 68 процента от дъното на езерото. Процесът на картографиране беше постигнат чрез различни техники, някои от които бяха изпълнени от ВМС на Нова Зеландия. Те използваха многолъчев сонар, за да картографират физическите характеристики на езерото и също така проведоха магнитни изследвания на дъното. Тази последна техника разкри интересни магнитни аномалии към центъра на езерото.
При нормални условия вулканичните скали съдържат магнетит, минерал, който е силно магнитен и се подравнява към магнитното поле на Земята. Въпреки това, на места като езерото Роторуа, горещата вода може да премине през скалата и да трансформира магнетита в пирит (златото на глупака), който няма почти никакъв магнитен сигнал.
Major 'magnetic anomaly' discovered deep below New Zealand's Lake Rotorua https://t.co/X4uHGAzc5E pic.twitter.com/9KOw3gascQ
— SPACE.com (@SPACEdotcom) February 4, 2024
„Обикновено при вулканичните скали, когато пуснете магнитометър върху горната им част, получавате много положителни аномалии, но в този случай получаваме отрицателни аномалии, вероятно поради много ниска магнитна чувствителност“, д-р Корнел де Ронде, директор учен в GNS, каза пред Live Science.
Изглежда, че тази аномалия съвпада с „фина аномалия на топлинния поток“, обясниха изследователите, което намеква за „възможно проникване на магмени частици и друга хидротермална система наблизо – вълнуващи улики за хидротермалните процеси, протичащи под дъното на езерото.“
Това може да обясни защо има отрицателна аномалия в тази част на езерото.
„Ние сме развълнувани не само от това как тези нови карти разширяват нашето колективно познание за региона“, казаха изследователите, „но също така изразяват възторга от емблематичния пейзаж и освен това ще допринесат за по-нататъшно проучване в бъдеще.“
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!