С ъществуват стотици фобии на този свят и вероятно всеки един от нас страда от поне една. Днес ще ви запознаем с психологически и социален феномен, свързан с чувството на отвращение към различните.
Думата апорофобия се образува от комбинацията на два гръцки термина: aporos (без ресурси) и phobos (страх). Означава омраза, страх, отвращение или враждебност към бедните, лишените от средства или безпомощните.
Апорофобията е състояние, което подхранва порочния кръг на изключване и маргинализация. Първо, защото има отрицателно въздействие върху самочувствието на хората. Второ, защото отхвърлянето пречи на социалната и трудова интеграция.
От своя страна, тези атаки имат тежко въздействие върху психичното здраве на жертвите, които често изпитват чувство на безпомощност и уязвимост, страх, безпокойство, депресия или дори мисли за самоубийство.
Състраданието и емпатията се изключват в хората, когато вярват, че бедните са виновни за своята бедност. Ето защо, за да постигнем по-състрадателен свят, трябва да преосмислим собствената си система от вярвания.
Идеологията, която твърди, че бедността не е резултат от структурни условия, а по-скоро резултат от безхаберие, индивидуална грешка или лична вина, насърчава бедните да бъдат възприемани като заплаха. По този начин се насърчава това да бъдат игнорирани и дори тормозени.
Какво кара много хора да изпитват омраза срещу най-уязвимите хора? Нека видим.
- Идеологическа пристрастност
Има няколко идеологии, които водят до презиране на бедните. Някои от тях, например, се основават на идеята за меритокрацията и изхождат от предположението, че да си беден или богат е въпрос на лично отношение и воля. Това, освен че е невярно, възпроизвежда условия, които благоприятстват маргинализацията на бедни.
- Когнитивен дисонанс
Апорофобията може да се основава и на дискомфорта от това, че в близост има бедни хора и не се прави нищо, за да се подобри положението им. Този факт може да доведе до създаване на предразсъдъци, просто за да се оправдае тази липса на помощ, нещо свързано с концепцията за когнитивен дисонанс. Когнитивният дисонанс е състояние на психологическо напрежение и дискомфорт, което се появява, когато две противоречиви идеи се сблъскат. В случай на апорофобия, положителната представа за себе си, на която се основава самочувствието, се сблъсква с факта, че повечето бедни хора, с които човек влиза в контакт, не получават помощ.
- Предразсъдъци поради липса на контакт
Възможно е също така апорофобията да е причинена от липсата на пряк контакт с бедните хора, което прави визията за тях основана на предразсъдъци, стереотипи и дори криминализиране, възпроизведено от някои политици или медии. Това е нещо, което често е и в основата на расизма или ксенофобията.
Какво да правим срещу апорофобията?
Борбата с апорофобията е сложна, тъй като бедността е широко разпространена по целия свят и е лесно това социално отхвърляне да се разпространи от едно място на друго. Освен това няма много хора, ангажирани да защитават интересите на онези с малко ресурси.
Най-добрият начин за прекратяване на апорофобията е чрез по-голяма информираност (в училища, университети, медии, социални мрежи ). Там трябва да се култивират състрадание и алтруизъм.
Ние трябва да разрушим това фалшиво убеждение, че бедните нямат какво да предложат. Няма човек, който да не е способен да предложи нещо ценно. Ако не можем да го видим, то е защото трябва да изострим повече зрението си.
Още от автора:
Атипични сексуални практики: Кои са най-честите парафилии
Мит или реалност: Сексът с чорапи носи повече оргазми?
Три предимства и два недостатъка на случайния секс
Четири вида прегръдки и тяхното значение
Добър любовник е? Как да разберем още преди да стигнем до спалнята
Най-често срещаните сексуални фантазии
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!