М оже да не ви се вярва, но истината е, че има връзка между щастието и добрия имунен отговор. Това може да се види в показатели като по-добро сърдечно-съдово здраве, по-малко възпалителни състояния и дори забавяне на стареенето на клетките. Нека да видим какви механизми опосредстват тези ползи.
По-ниско ниво на кортизол
Кортизолът е стероиден хормон, който до голяма степен обуславя благосъстоянието. В онези моменти, когато изпадаме в състояния на хроничен стрес или постоянна тревожност, здравето често е засегнато. Какво е важно да знаете:
- Наличието на по-спокойно и оптимистично виждане за живота спомага за намаляването на производството на кортизол.
- Мъжете и жените, които се справят по-добре със стреса, имат по-ниски нива на този хормон.
- По-високите нива на кортизол, епинефрин и норепинефрин имат влияние върху имунния отговор.
- От друга страна, хората с неутрална или тъжна нагласа съдържат до 32% повече от това съединение в организма си.
Личност, положителни емоции и имунна функция
Когато казваме, че щастието стимулира имунната система, трябва да се уточни нещо. Често тази емоция е с голяма интензивност, но също така с известна краткост. Всички знаем, че е трудно това състояние да се задържи за определено време или да бъде повече или по-малко стабилно във времето.
Има поредица от емоции с положителна валентност, които са по-трайни и които изграждат тип отношение, което благоприятства благосъстоянието. Оптимизмът и доброто отношение към живота позволяват по-здравословно остаряване. Тези фактори осигуряват дълголетие, повишена устойчивост на депресия и по-силна имунна система. Следните емоции и черти на характера ръководят тази връзка:
- постоянство
- чувство за хумор
- спокойствие и умереност
- справяне със стреса
- надежда и позитивизъм
- желание за социални връзки
Високо производство на антитела
Всички сме чували и чели, че щастието увеличава производството на невротрансмитери като серотонин или окситоцин. Вярно е, че някои психически състояния произвеждат ендорфини и че те укрепват физическото и психическото благосъстояние, но е необходимо да се вземе предвид още един елемент.
Състояния като радост, щастие или позитивизъм подобряват имунния ни отговор. По-конкретно, положителните емоции увеличават производството на антитела и намаляват кортизола.
Излиза, че положителното състояние на ума ни предлага по-добро имунно здраве, като стимулира производството на антитела.
Преди да завършим, си струва да подчертаем един детайл. Всички преминаваме през трудни мигове и състояния на обезсърчение. Ако имате момент, в който тъгата, апатията и безнадеждността ви съпътстват ежедневно, помолете за помощ. Емоционалният дискомфорт не само генерира умора и влошава здравето, но също така полага основите на някои психологически разстройства.
Потърсете професионална помощ, ако имате нужда от нея. Да се почувствате отново добре е възможно, просто трябва да направите промени и да се сдобиете с нови психологически инструменти. Не се колебайте да направите крачката.
Още от автора:
Алкохол и секс: Защо смесването им може да бъде рисковано?
Атипични сексуални практики: Кои са най-често срещаните парафилии
Мит или реалност: Сексът с чорапи носи повече оргазми?
Три предимства и два недостатъка на случайния секс
Четири вида прегръдки и тяхното значение
Добър любовник е? Как да разберем още преди да стигнем до спалнята
Най-често срещаните сексуални фантазии
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!