Т еченията в Атлантическия океан, които пренасят топлина към Северното полукълбо, може да спрат да се развиват поради изменението на климата. А ако жизненоважните течения наистина се свият, тропическите мусонни системи ще изпаднат в хаос поне за един век, сочи ново проучване.
(Във видеото може да научите повече за: Учени: Бурята „Фреди” е най-продължителният тропически циклон в историята)
Атлантическата меридионална циркулация (АМОК) е огромен конвейер от океански течения, включително Гълфстрийм, който изпомпва топлина и сол от южната част на Атлантическия океан към северната.
„Обичам да си го представям като своеобразен вентилатор. Част от причините, поради които се притесняваме от колапса на АМОК, е, че той има огромно влияние върху преноса на топлина в рамките на земната система“, казва пред Live Science водещият автор на изследването Мая Бен-Ями, изследовател на климата, специализиран в климатичните критични точки в Техническия университет в Мюнхен, Германия.
Gulf Stream collapse would throw tropical monsoons into chaos for at least 100 years, study finds https://t.co/u3pAikewwF
— Live Science (@LiveScience) September 11, 2024
Глобалното затопляне застрашава АМОК, тъй като топи ледници и ледени покривки, които след това изхвърлят прясна вода в Северния Атлантик. Това разрежда солеността на горните слоеве вода и не им позволява да потънат на дъното на океана, където обикновено биха задвижили циркулацията обратно на юг.
„AMOК основно зависи от по-солената и плътна вода, която потъва на север. С освежаването на тази вода по същество спирате циркулацията“, казва Бен-Ями.
Колапсът на АМОК вероятно ще предизвика климатични промени по целия свят, но Северното полукълбо и тропическите мусонни райони са на първа линия, каза Бен-Ями. Изследователите отдавна подозират, че отслабването на АМОК ще наруши функционирането на тропическите мусонни системи, но новото изследване дава много по-подробна картина на това, което вероятно ще се случи, каза тя.
Тропическите мусони се появяват в тясна ивица от атмосферни условия с ниско налягане, която обгръща Земята близо до екватора. Пасатите от Северното и Южното полукълбо се вливат в тази ивица, известна като Междутропическа зона на конвергенция (ITCZ), което води до проливни валежи и гръмотевични бури през няколко месеца от годината.
ITCZ е взаимосвързана с температурата на океана, а следователно и с AMOC, казва Бен-Ями. ITCZ се поражда от топлия въздух, който се издига от морето, и се образува над най-горещите места на Земята, като се колебае нагоре-надолу по екватора в зависимост от сезоните.
Gulf Stream weakest in 1,600 years
— GO GREEN (@ECOWARRIORSS) January 25, 2023
Freshwater from melting ice sheets is, diluting salt content of water making it less dense so that waters from Gulf stream find it increasingly difficult to sink, already slowing down
A shut down would have huge impact on W Europe and E USA pic.twitter.com/r0Y3HXw7MB
„Тъй като Земята има наклон, най-топлото място на Земята се движи нагоре-надолу. Така че около планетата има малък пояс от наистина много високи валежи, който също се движи нагоре-надолу“, казва Бен-Ями.
Ако AMOК се забави или спре, тя няма да доставя същата топлина в Северното полукълбо, което означава, че температурата на морето там ще стане по-студена. А ако Северното полукълбо стане по-студено, най-горещите места на Земята ще се преместят по-на юг. ITCZ ще го последва, продължавайки да се колебае нагоре-надолу, но по-близо до Южния полюс, отнасяйки със себе си важни валежи.
„В момента имаме региони, които са свикнали да получават много интензивни валежи през влажните сезони, но това може да не продължи, когато цялата система се измести на юг", казва Бен-Ями.
За да симулират ефектите от срива на АМОК върху тропическите мусони, Бен-Ями и колегите ѝ използват осем съвременни климатични модела, за да проведат така наречените „маркучови“ експерименти. Тя каза, че това е равносилно на изливане на прясна вода в Северния Атлантик, за да се моделира въздействието на топящия се лед, и че изследователите са направили това за симулиран период от 50 години, докато АМОК се срине. Екипът публикува резултатите си на 3 септември в списание Earth's Future.
Моделите показват, че сривът на АМОК ще наруши тропическите мусонни системи по цялата планета. В Западна Африка, Индия и Източна Азия дъждовният сезон става по-кратък и по-малко интензивен, тъй като ITCZ се измества на юг. Тези резултати съвпадат с предишни прогнози, казва Бен-Ями, но климатичните промени в Южна Америка изненадват изследователите.
„По-интересните резултати са за Амазонка. Там моделът прогнозира значително забавяне на годишния мусон, както и намаляване на валежите. Макар че въздействието върху тропическите гори и земеделските земи все още не е известно, „дъждовният сезон, който идва три месеца по-късно, може да бъде много лош за екосистемата“, казва Бен-Ями.
След като АМОК се срива в моделите, изследователите изключват симулацията на шланговете и наблюдават системата в продължение на още 100 години. Въпреки липсата на приток на сладка вода, тропическите мусони не се върнали към първоначалното си състояние, което предполага, че последиците от колапса на АМОК са необратими поне за един век.
„Въздействията, които отчитаме в този документ, не са обратими за 100 години“, казва Бен-Ями и добавя, че „в човешки мащаб 100 години са много време“.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!