Е кип от учени от канадския град Торонто установява ефекта от консумацията на мед, като анализира данни от общо 18 експеримента, проведени сред 1105 души.
Резултатите показват, че при средна дневна консумация от 40 грама (2 малки лъжички) мед на ден в продължение на 8 седмици участниците в изследването са показали намаляване в показател „кръвна захар“ при тестване сутрин на гладно в сравнение с тези, които не са консумирали мед.
Разлика има и в нивата на холестерола. При групата, консумирала мед, се наблюдава намаляване на нивата на LDL холестерола и повишаване на нивата на HDL холестерола.
LDL е познат като „лош холестерол“, който се наптрува по стените на кръвоносните съдове и предизвиква артеросклероза и сърдечни болести. HDL се нарича още „добър холестерол“, защото той премахва холестерола от кръвта.
Екипът, работил по изследването, обяснява, че органичните киселини и биологично активните съставки в меда го правят толкова полезен за здравето. Изследователите добавят още, че използването на меда като подсладител вместо захарта може да намали с до 10% дневния ви калориен прием.
В действителност медът и захарта си приличат по сладкия вкус, но в сравнения със захарта, медът не повишава толкова рязко нивата на кръвната захар. Колкото по-нисък е гликемичният индекс, толкова по-бавно се вдига кръвната захар. Гликемичният индекс на пчелния мед е 55 GI, а на захарта – 68 GI.
Авторът на изследването – професор Таусеф Хан, казва, че „необработеният суров мед е особено полезен за здравето“.
„Трябва да подобрим храненето си като консумираме мед вместо захар за добро здраве“, добавя той.
И все пак, не трябва да се прекалява и с консумацията на мед. Основните съставки на меда са прости захари - фруктоза и глюкоза. Прекомерната консумация на прости захари без други необходими за организма хранителни вещества повишава риска от затлъстяване и дислипидемия.
Световната здравна организация (СЗО) препоръчва дневният прием на захари да не надвишава 25 грама.
Настоящото изследване бе наскоро публикувано в списание „Нутришън Ривюс“ (Nutrition Reviews).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!