Ж ивеем в изключително натоварено време, в което отговорностите никога не спират.
Понякога стресът на ежедневието успява да ни доведе до ръба на паник атака или на нервно изтощение. В такива моменти мислите ни не спират, натоварват ни и поемат контрол над нас.
Др. Даниел Амен, двойно сертифициран психиатър в Калифорния, предлага дълбоко дишане за намаляване на притеснението.
DEEP BREATHING EXERCISE
— Londrelle (@Londrelle) November 6, 2019
- Sit up straight (spine erect)
- Chin parallel to the floor
- Palms facing upward on thighs
Follow your breath into bliss.
(The more you do it, the better you feel) pic.twitter.com/O9kcioCxzU
“Вдишвайте четири секунди, задръжте за секунда и половина. Осем секунди издишване, задръжте за секунда и половина и отново", обясни Амен в социалните мрежи. “Това е един 15-секунден дъх. Ако просто го правите за три или четири минути, има тенденция наистина да ви успокои.”
Амен каза, че ако дълбокото дишане не помогне - опитайте интензивни упражнения, за които е доказано, че повишават нивата на хормона серотонин.
Феърли Фабрет, психолог от свързаната с Харвард болница Маклийн, описа кои хора са най- податливи на притеснението и тревогата: “Хората, които се борят с тревожни мисли, постоянно се притесняват какво трябва да се направи, какво не е направено и какво следва — или са обсебени от минали, настоящи или бъдещи ситуации".
“А когато тези мисли превземат ума ви, не можете да останете фокусирани и се чувствате в капан, което ви прави още по-тревожни и стресирани и цикълът продължава", добави тя.
Подобно на Амин, Фабрет препоръчва да тренирате, може би да правите няколко лицеви опори или 10 клека, за да разсеете безпокойството.
Тя също така предлага да признаете сами пред себе си, че не се тревожите за нещо важно, да броите дъховете си, да разсейвате ума си, като четете или се обаждате на приятел и отделите време да подредите графика си.
Cleveland Clinic отбелязва, че притеснението може да затрудни заспиването.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!